Nvidia opgraderer Quadro FX

Nvidias professionelle linje af grafikchips har fået et nyt medlem. Quadro FX 4000 med GDDR3-RAM er en hurtigere udgave af Quadro FX 3000, der blev lanceret sidste år.

Indhold

Efter den nylige lancering af GeForce FX 6800 var det ventet, at Nvidia ville lancere en grafikchip til den profesionelle ende af markedet, da det har været praksis de sidste mange år.

Quadro FX 4000 bliver Nvidias nye topmodel ud i professionel workstation-grafik, men det meste er dog allerede set før.

Quadro FX 4000 er nemlig ikke andet end en opgraderet version af Quadro FX 3000, der blev lanceret i juli 2003.

Udover at chippens ydelse er blevet øget med mellem 33 og 40 procent, så er den gamle DDR RAM blevet skiftet ud med den hurtigere GDDR3-RAM. Clockfrekvensen på hukommelsesmodulerne er 500 MHz, mens den gamle version måtte nøjes med 425 MHz. Mængden er dog den samme, nemlig 256 megabyte.

Alt i alt skulle der altså være tale om en lidt hurtigere chip, men det mest interessante er dog ikke den nye chip. Nvidia har nemlig samtidig lanceret nyt software ved navn Gelato, der kan bruge grafikprocessorens mange hestekræfter til at udregne 3D-grafik i programmer som eksempelvis Maya.

Der er vel at mærke tale om den endelige udregning af 3D-billeder, en process der hidtil kun har kunnet udnytte computerens processor, og som hos blandt andet Pixar betyder, at man har store datacentre med massevis af servere, der kun står og udregner 3D-billeder.

Med Gelato kan man nu udnytte grafikchippen til de opgaver, som chippen alligevel er optimeret til, og det vil kunne øge hastigheden på udregningen af 3D-grafik. Man bruger altså grafikkortet som en slags co-processor til at aflaste hovedprocessoren.

Man skal have Linux som styresystem for at kunne bruge det nye program. Red Hat Linux 7.2, 7.3, 9.0, og SUSE er foreløbigt understøttet.

Quadro FX 4000 grafikkort skulle være klar til levering i næste måned, men der er endnu ikke offentligjort nogen priser. Gelato er klar til salg fra Nvidias websted, og software-pakken koster 2.750 dollar, hvilket svarer til omkring 17.000 kroner.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S