Print i plakatstørrelse

To nye printere fra HP henvender sig til reklamebureauer og professionelle med hang til store formater.

Indhold

HP har annonceret to nye printere, der henvender sig til professionelle og semi-professionelle, der ønsker farve og store formater. DesignJet 130 er den største af de to nye printere, og den kan klare formater op til A1. DesignJet 30 er begrænset til A3-format, men koster til gengæld kun det halve.

Begge printere udskriver med en opløsning på 2400x1200 dpi, og ifølge HP er kvaliteten så god, at man kan bruge dem til prøve- og referenceprint, før en produktion går i trykken.

DesignJet 130 og 30 er ikke hurtige, men bruger op til seks minutter på at udskrive et A3 ark i højeste kvalitet. I normal kvalitet tager det op til fire minutter. DesignJet 130 kan udskrive et A1-ark på mindre end 17 minutter i højeste kvalitet, og i almindelig kvalitet bruger den under 12 minutter .

Af de mere tekniske specifikationer kan vi nævne, at printerne anvender farvestofbaseret blæk, der kastes på papiret i 4 picoliter dråber.

HP DesignJet 130 udskriver i formater op til A1. Det tager op til 17 minutter for et A1 print i højeste kvalitet.
HP DesignJet 30 og DesignJet 130 anvender begge HP's blæk, der sammen med HP's papir kan bevare farveægtheden i op til 70 år.

DesignJet 130, der kan udskrive i A1-format, har 64 megabyte intern hukommelse, mens DesignJet 30 kan nøjes med 32 megabyte.

HP oplyser at DesignJet 130 vejer 22 kg og er prissat til 14.123 kroner med moms. DesignJet 30 er både lettere og billigere: Den vejer 12,5 kg og kan fås for 6.250 kroner med moms.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændingestyrelsen

    Udlændingestyrelsen søger udviklingschef til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job