Danske topchefer: Snart letter de mørke skyer

Hvornår stopper den økonomiske krise? En stribe topchefer fra Danmarks største it-virksomheder kigger i krystalkuglen.

Artikel top billede

Krise.

Vi har hørt ordet et utal af gange de sidste måneder. Men hvornår slipper vi egentlig for at høre ordet?

Og vigtigere, hvornår retter økonomien sig op, så de mange fyrede folk kan komme i arbejde igen og hjulene kan rulle fremad i samfundet?

Nationalbankdirektør Nils Bernstein har kaldt krisen den værste siden Anden Verdenskrig. Han regner først med nogenlunde sikker vækst i 2010.

Men ikke alle topchefer i Danmarks største it-virksomheder er enige i den pessimistiske betragtning.

Microsofts administrerende direktør, Jørgen Bardenfleth, peger på den selvforstærkende psykologi i både op og nedgangstider.

"I nedgangstider som nu har folk en tendens til at tro, at tingene vil fortsætte dybt ned i det sorteste hul", siger han.

"Jeg tror dog ikke, at krisen vil blive så dyb som mange forudser. Men det kræver, at vi kan få vendt stemningen og gentableret troen på initiativ og mulighederne i morgendagen. Det er i høj grad op til os selv. Der kommer ikke nogen imaginær kraft og hjælper her," siger Jørgen Bardenfleth.

Forbrugerne snart ovenpå

Administrerende direktør Keld Jersild Olsen fra Hewlett-Packard hører også til den optimistiske fløj.

Han regner med en normalisering fra forbrugernes side meget snart.

"Jeg tror, at vi vil se et stigende forbrug af it fra forbrugerne allerede før sommer og en normalisering i løbet af efteråret. Virksomhederne vil være langsommere til komme tilbage, da de er eksponeret for udlandet, men det er min vurdering, at den dybe krise er væk ved udgangen af 2009," siger direktøren.

It-branchen bliver næppe så hårdt ramt

Hos TDC fokuserer man også på sondringen mellem private kunder og erhvervskunder.

Her forventer topledelsen en stigende påvirkning fra krisen på selskabets regnskab for andet og tredje kvartal - især rettet mod erhvervsforretningen.

Pessimissen er lidt mere fremherskende hos TDC end hos Hewlett-Packard, når det handler om tidshorisonten for krisens udløbsdato.

"I første omgang handler det om at navigere sikkert gennem et svært 2009 og samtidigt forholde sig til det desværre ikke urealistiske scenario, at 2010 ikke bliver meget lettere," siger administrerende direktør i TDC, Henrik Poulsen.

It-branchen rammes knap så hårdt

Midt i krisetiderne peger flere af topcheferne dog på, at it-branchen ikke bliver så hårdt ramt som andre brancher.

Sådan lyder vurderingen også fra formanden for IT-Branchen, Lars Monrad-Gylling.

"It-branchen er meget bredt funderet og spænder fra virksomheder, der leverer infrastrukturydelser på flerårige kontrakter - hvilket ikke rammes særlig hårdt af konjukturændringer - til firmaer, der leverer udstyr og projekter med kort varsel - og disse rammes langt hårdere," siger han.

"Alt i alt er der dog forudsigelser fra analytikere, der indikerer, at it-branchen totalt set kommer et par procent bedre ud end den generelle samfundsudvikling," siger han.

"Og hvis jeg helt personligt skal gætte, hvornår krisen er ovre, så er jeg nok på holdet, der er lidt pessimistisk og på linie med vores nationalbankdirektør," siger Lars Monrad-Gylling.

Fælles for topcheferne er, at de understreger, at krisen er svær at forudsige noget sikkert om. Det skyldes ikke mindst, at psykologien hos forbrugerne og forhold i udlandet spiller en stor rolle.

Hvornår stopper krisen?

Læs hele svaret fra hver af topcheferne herunder.


Henrik Poulsen administrerende direktør i TDC:
"2010 bliver nok ikke lettere."


Lars Monrad-Gylling administrerende direktør i KMD:
"Jeg er på holdet af de pessimistiske."


Jørgen Bardenfleth administrerende direktør, Microsoft:
"Ikke på linje med hr. Bernstein."


Keld Jersild Olsen administrerende direktør, Hewlett-Packard:
"Dyb krise væk ved udgangen af 2009."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job