Rigsrevisionen undersøger it-flop i skolerne

De nationale test af elever på landets folkeskoler er udskudt til næste år. Nu skal de it-baserede test til eksamen hos Rigsrevisionen.

Artikel top billede

Minus 3. Sådan lyder den dårligste karakter i den nye karakterskala. Og samtidig er det også en rammende beskrivelse af de nationale test af folkeskolens elever, som tidligst vil komme i drift tre år senere end planlagt.

Den forsinkelse har nu fået statsrevisorerne til at bede Rigsrevisionen om at se nærmere på projektet, som var til intens politisk debat i 2005, da aftalen om testene blev indgået.

De første tre nationale test skulle være gennemført i skoleåret 2006/2007. Men på grund af tekniske problemer er det endnu ikke lykkedes at gennemføre testene tilfredsstillende, og den seneste tidsplan sigter mod en deadline i 2010.

Rigsrevisionen oplyser i et notat til statsrevisorerne, at den kommende undersøgelse vil dreje sig om fire punkter.

Først skal det vurderes om testene på nuværende tidspunkt lever op til deres formål.

Desuden vil styringen af projektet, projektets økonomi samt de oplysninger som Folketinget har fået om sagen, blive undersøgt.

Bodsøvelser

De nationale test har efterhånden en lang historie af fejlslagne forsøg bag sig, og Skolestyrelsen, som har ansvaret for de nationale test, har også været plaget af it-problemer i et sideløbende projekt, hvor afgangseksamenerne skal gøres elektroniske.

Leverandøren af it-understøttelsen til de nationale test, Cowi, har allerede måttet punge ud med en bod for problemerne på 1,3 millioner kroner.

Det kan dog være at Cowi ikke engang når at se systemerne i drift. Cowi har fået opgaven på en rammeaftale, som udløber i august. Den bliver dog ifølge Skolestyrelsen forlænget ind til næste år.

Inden da vil Rigsrevisionen dog have kastet mere lys over forløbet. Rigsrevisionen forventer at aflevere sin beretning i slutningen af 2009.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS