Rigsrevisionen undersøger it-flop i skolerne

De nationale test af elever på landets folkeskoler er udskudt til næste år. Nu skal de it-baserede test til eksamen hos Rigsrevisionen.

Artikel top billede

Minus 3. Sådan lyder den dårligste karakter i den nye karakterskala. Og samtidig er det også en rammende beskrivelse af de nationale test af folkeskolens elever, som tidligst vil komme i drift tre år senere end planlagt.

Den forsinkelse har nu fået statsrevisorerne til at bede Rigsrevisionen om at se nærmere på projektet, som var til intens politisk debat i 2005, da aftalen om testene blev indgået.

De første tre nationale test skulle være gennemført i skoleåret 2006/2007. Men på grund af tekniske problemer er det endnu ikke lykkedes at gennemføre testene tilfredsstillende, og den seneste tidsplan sigter mod en deadline i 2010.

Rigsrevisionen oplyser i et notat til statsrevisorerne, at den kommende undersøgelse vil dreje sig om fire punkter.

Først skal det vurderes om testene på nuværende tidspunkt lever op til deres formål.

Desuden vil styringen af projektet, projektets økonomi samt de oplysninger som Folketinget har fået om sagen, blive undersøgt.

Bodsøvelser

De nationale test har efterhånden en lang historie af fejlslagne forsøg bag sig, og Skolestyrelsen, som har ansvaret for de nationale test, har også været plaget af it-problemer i et sideløbende projekt, hvor afgangseksamenerne skal gøres elektroniske.

Leverandøren af it-understøttelsen til de nationale test, Cowi, har allerede måttet punge ud med en bod for problemerne på 1,3 millioner kroner.

Det kan dog være at Cowi ikke engang når at se systemerne i drift. Cowi har fået opgaven på en rammeaftale, som udløber i august. Den bliver dog ifølge Skolestyrelsen forlænget ind til næste år.

Inden da vil Rigsrevisionen dog have kastet mere lys over forløbet. Rigsrevisionen forventer at aflevere sin beretning i slutningen af 2009.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S