Sådan gør du dig umage når du søger nyt job

Klumme: Det er hårdt arbejde at finde et nyt job. Og det går slet ikke så let, som for et års tid siden.

Artikel top billede

Vi er igen i en periode, hvor antallet af jobansøgere er større end udbuddet af ledige stillinger.

Da skaren af ansøgere både består af rigtig dygtige mennesker og af de, som ikke har bidraget til at gøre en forskel der, hvor de tidligere var ansat, kræver det ekstra meget af de virksomheder, som søger nye medarbejdere.

Jo mere panisk og økonomisk presset, jobsøgeren er, jo større er risikoen for, at vedkommende går alt for meget på kompromis med egne kompetencer og ønsker for at få et job.

Virksomheden kan have svært at gennemskue det, og der er risiko for, at personen, som ansættes, aldrig kommer til at skabe de resultater, der forventes.

For dårligt forberedt

Vi ser også alt for mange jobsøgere, som simpelthen ikke er forberedt nok, når jobsøgningen starter.

CV'et er ansigtet udadtil.

Det skal betragtes som det personlige salgsbrev, hvor vi skal formidle budskabet om det "produkt", vi forhåbentlig kender allerbedst.

Jeg oplever en del arbejdsgivere, som sorterer gode kandidater fra, blot fordi CV'et ikke var velskrevet.

Nogle kommer selvfølgelig igennem nåleøjet og bliver indbudt til en samtale.

Da er det med stor undren, man møder kandidater, som kommer med attituden "endnu en samtale".

De gør simpelthen ikke deres hjemmearbejde godt nok med at sætte sig ind i virksomheden.

De møder op tilbagelænet, uden notater eller forberedte spørgsmål.

Det kunne måske gå for et år siden, men hvis du ikke har hjertet med og viser engagement, har du både spildt din, arbejdsgiverens og headhunterens tid.

Her har du nogle gode råd, hvis du er jobsøger

- Giv dig tid til at tænke over, hvad du skal i dit næste job. Måske er tiden inde til at prøve noget nyt. Du kommer måske til at gå lidt på kompromis, men hjertet skal være med. Hvis du er i tvivl, så rådfør dig med nogle, som kan give dig sparring.

- Udarbejd et sandfærdigt CV, som afspejler dig og dine kompetencer. Beskriv dine resultater, og hvordan du gjorde en forskel.

- Sig nej til et job eller en jobproces, hvis du ikke brænder for det - den fornemmelse har man ofte meget hurtigt. Det er opslidende at gå til samtaler, og du spilder både din og andres tid. Som oftest får du alligevel ikke jobbet.

- Vær forberedt til samtalen, søg viden om virksomheden og brug dit netværk til at forhøre dig. Sæt dig mål for samtalen. Hvilket indtryk vil du efterlade? Hvad er vigtigt for dig at få kommunikeret? Vær tro over for dine holdninger og værdier. Hvis du oplever, at du bliver uklar i din kommunikation, er jobbet eller arbejdspladsen sikkert ikke rigtig.

- Forestil dig, at du har fået jobbet og forbered dig på, hvordan du vil bestride det. Byd ind med, hvad du kan bibringe virksomheden.

- Tænk over din fysiske fremtræden og din påklædning. Udstråler du overskud og energi?

- Brug tid bagefter på at reflektere over, hvordan det gik. Efterlod du det indtryk, du ville? Vær åben for feedback, og hvis du ikke får den, så er det ok at spørge efter den.

Mange siger, at det er hårdt arbejde at søge job, og det er rigtigt.

Det er de små hårfine ting, der gør forskellen, både i din kommunikation og den måde, du præsenterer dig selv. Så spids blyanten, for hvis den er flad, blød og uklar, kommer budskabet simpelthen ikke hen over bordet. Held og lykke i din søgning.

Lannie Kluge er stifter af Kluge & Partners, The Nordic Search Company.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect