RIM har solgt 50 millioner BlackBerry

RIM offentliggør rekordhøj kvartalsomsætning og antal solgte enheder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Research In Motions aktier steg voldsomt, efter virksomheden offentliggjorde solide regnskabstal og bekendtgjorde, at nu have solgt 50 millioner BlackBerry-smartphones.

Regnskabet fra virksomhedens fjerde kvartal, som sluttede 28. februar, giver lindring til folk, som troede, recessionen havde taget luften helt ud af it-sektoren.

RIM har offentliggjort en rekordhøj kvartalsomsætning på 19,03 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 84 procent sammenlignet med samme periode året før, samt 7,8 millioner solgte enheder i fjerde kvartal 2008/2009, hvilket også er en rekord for virksomheden. Kvartalets nettooverskud steg til 2,85 fra 2,27 milliarder kroner for samme periode året før.

RIM har herudover fået 3,9 millioner nye BlackBerry-abonnenter.

Virksomhedens aktie, som steg 7,6 procent i værdi til 269,82 kroner under Nasdaq-børsens normale åbningstid, steg yderligere 23,4 procent i handel efter lukketid til 332,98 kroner.

RIM's regnskabstal blev offentliggjorte efter Nasdaqs lukketid.

Analytikere mener, at det faktisk er muligt, at recessionen hjælper virksomheder som RIM på grund af fokusset på smartphones, som er et af årets varmeste emner.

Det kan godt være, at folk holder igen med de store poster på regnskabet som biler og dyre rejser under en recession, men i stedet køber de små ting til hjemmet som fladskærme, netbooks og anden forbrugerelektronik.

En spørgeundersøgelse ved juletid af markedsanalysehuset IDC viste, at de fleste planlagde at fokusere deres juleindkøb til familien og hjemmet, hvor halvdelen af respondenterne svarede, at de ville købe ny forbrugerelektronik, før året var omme.

RIM's fjerde kvartal inkluderede julesæsonen og løb fra 30. november 2008 til 28. februar 2009. Virksomheden forventer et stærkt første kvartal i år med en forventet omsætning på mellem 18,2 og 19,3 milliarder kroner og forventer at få yderligere mellem 3,7 og 3,9 millioner abonnenter.

RIM's omsætning for hele regnskabsåret 2008/2009 steg med 84 procent i forhold til året før til 60,92 milliarder kroner, mens virksomhedens nettooverskud steg til 10,4 fra 7,1 milliarder kroner. Virksomheden solgte 26 millioner enheder i regnskabsåret 2008/2009, hvilket er 14 millioner mere end i året før.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S