Unified communications løfter NetDesign-regnskab

NetDesign, der leverer ip-løsninger til større danske virksomheder, voksede i 2008, men væksten tager af i det ny år.

Artikel top billede

Peter Rafn, administrerende direktør i NetDesign, fortalte i onsdag på en konference, at granatchokket oven på finanskrisen efterhånden har lagt sig ude i virksomhederne.

Omsætningen steg med 67 procent i 2008. Det er en af overskrifterne i det regnskab, som NetDesign i dag udsendte.

Væksten skyldes til dels organisk i selskabet, men også fordi virksomhedens ejer, TDC, har flyttet flere forretningsområder over i NetDesign.

Et af de vækstområder, som virksomheden fremhæver, er unified communications, som er et af hovedprodukterne i NetDesigns forretning.

Samlet set opnår selskabet en omsætning på lidt over en milliard kroner mod 634 millioner kroner sidste år.

"Vi har selvfølgelig mærket en afmatning som alle andre virksomheder det sidste halve til hele år. Men heldigvis har det for vores vedkommende ikke været mere dramatisk, end at det har taget toppen af vores vækst," forklarede Peter Rafn i sidste uge til Computerworld i forbindelse med virksomhedens unified communications-seminar i Brøndby.

Fyrede medarbejdere

Finanskrisen har allerede sat sine spor i medarbejdersammensætningen i virksomheden.

Således tog selskabet tidligere på året afsked med 20 ansatte.

"Vi havde løbende ansat for at kunne imødekomme den vækst og de projekter, der var for vores kunder, og når sådan en vækst aftager, så er det meget vigtigt at begynde med at være tilbageholdende i ansættelser, og det var vi i hele efteråret sidste år, og så måtte vi i begyndelsen af året konstatere, at vi havde en overkapacitet på nogle områder. Men vi håber og forventer, at det er bag os nu," siger Peter Rafn.

NetDesign kommer ud af 2008 med et dårligere resultat på bundlinjen end året før, men det hænger blandt andet sammen med, at virksomheden har overført et større beløb til ejeren.

NetDesign overførte 38 millioner kroner til TDC som en såkaldt management fee.

Unified communications trækker op

De danske it-chefer udpegede tidligere på året unified communications som et af de vigtigste områder, hvor de ville sætte ind.

Markedet har ifølge Peter Rafn været igennem et mindre granatchok.

"Der har været en periode, hvor store investeringsprojekter har haft trange kår, fordi folk har været afventende, været bekymrede og været tilbageholdende med at indgå i store projekter. Det har selvfølgelig trukket ned," fortæller Peter Rafn.

Han tilføjer dog, at videomøder og videokonferencer har trukket lidt op i det samlede billede.

"I nogle virksomheder kan de lave en ROI (return on investment, red.) og en business case, der er så lukrativ, at der vil være en tilbøjelighed til at gå ind i sådan en investering, hvis der er et pay back på ni til femten måneder - også selv om de er pressede på deres investeringer," siger Peter Rafn.

Første kvartal præget af finanskrise

Nu er der dog igen ved at komme gang i salget af unified communications-løsninger til de danske virksomheder.

"Inden for de seneste to måneder har vi sporet en fornyet interesse for de her projekter hos vores kunder. Vi har da også haft projekter løbende, men bare ikke med samme vækstrater som tidligere," siger Peter Rafn.

I TDC's seneste koncernregnskab for årets første tre måneder står der, at divisionen Erhverv Norden oplevede et fald i omsætningen, og at det til dels kan tilskrives:

[..] et fald i NetDesigns omsætning på DKK 19 mio. eller 7,4 %, der kan henføres til mindre salg af hardware og software [..].

TDC købte NetDesign i december 2004.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S