Microsoft giver kode til Linux-kernen

Microsoft bidrager med omkring 20.000 linjer kildekode til Linux-kernen. Målet er at gøre det lettere at køre Linux på virtualiserede Windows-servere, og dermed presse VMware

Artikel top billede

Microsofts mere fleksible forhold til open source-software viser sig nu igen. For første gang har softwaregiganten i Redmond bidraget direkte til den af Microsoft ofte udskældte Linux-kerne.

Ifølge teknologi-sitet Ars Technica har Microsoft bidraget med 20.000 linjer kildekode til Linux-kernen for at få Linux systemer til at køre bedre på virtualiserede Windows-maskiner.

Det er ikke bare første gang Microsoft bidrager til Linux-kernen - for at gøre det, har Microsoft været tvunget til at benytte den open source-licens, som Linux benytter - GNUs General Public Licence.

Virtualiseringsangreb

Ifølge Ars Technica bidrager Microsoft til Linux-kernen med en Hyper V-driver, som i løbet af kort tid vil blive føjet til Linux-kernen.

I en udtalelse fra Microsoft forklarer virksomheden, at udviklerne brugte Linux-kode til at udvikle den Linux Hyper V-driver, der er tale om, og derfor også var tvunget til at frigive koden under GPL for at overholde betingelserne for at bruge Linux-koden.

Hyper V er virtualiseringsplatformen i Windows Server 2008, og Microsoft har formentlig bidraget til Linux-kernen, for at sikre at Hyper V bliver en tillokkende mulighed for virksomheder, der vil virtualisere.

Microsoft har ifølge Ars Technica erkendt, at det ikke vil hjælpe på udbredelsen af Hyper V at udelukke en dominerende serverplatform, som Linux. Derfor ses bidraget til Linux-kernen også som et angreb på virtualiserings-sværvægtere som WMware.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics