Sony advarer mod defekte Nvidia chip

Sony tilbyder gratis reparationer og udvidet garanti til ejerne af bærbare computere med defekte Nvidia grafik-chip.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sony fortæller, at en del af firmaets bærbare Vaio-computere er blevet udstyret med defekte grafik-chip fra Nvidia, og advarer om, at fejlen kan få computeren til at overophede og bryde sammen.

Pc-producenten tilbyder gratis reparationer og en udvidet garanti på bestemte Vaio-modeller, der indeholder Nvidia grafik-chip, der er udført forkert og i et svagt materiale. Sony er den seneste af en lang række pc-producenter, der har brugt de defekte Nvidia-chip, heriblandt Apple, Dell og Hewlett-Packard.

Brugerne ved, at deres model er påvirket af problemet, hvis den bærbare computer viser forvrængede videoer, duplikerede billeder eller en blank skærm, skriver firmaet på sin support-side.

Sony vil dække alle reparations-udgifter. Pc-producenten vil desuden tilbyde en særlig garanti, der skal gælde i tre år ud over de 12 måneder, som er standard i dag. Sony vil dog ikke refundere pengene for de bærbare computere.

Påvirker indtjeningen

Sidste år begyndte Nvidia at rapportere om grafik-chip, der overophedede på grund af forkert materiale og visse bærbare computeres termiske design. Varmen kunne få computerne til at bryde sammen, sagde firmaet dengang.

Efter den afsløring tilbød Dell, Hewlett-Packard og Apple deres kunder enten en BIOS-reparation eller en ny maskine i stedet for de bærbare computere, der indeholdt de defekte chip. På hjemmesider som HP Lies, findes der stadig mange kunder, der beklager sig over, at pc-producenterne ikke tilbyder gratis reparationer af modeller, der er påvirkede af de defekte chip.

Problemet har desuden påvirket Nvidias indtjening. Firmaet har brugt mere end 1,6 milliarder kroner på at dække garantier og udgifter til erstatningsprodukter. I sidste uge meddelte firmaet, at det har brugt godt 640 millioner kroner på problemet i løbet af årets andet kvartal, mens det brugte godt en milliard kroner sidste år.

Problemet påvirker følgende Sony Vaio-modeller med Nvidia grafik-chip: VGN-AR1xx, VGN-AR2xx, VGN-AR3xx, VGN-FZ1xx, VGN-FZ2xx, VGN-FZ3xx, VGN-FZ4xx, VGC-LT1xx and VGC-LT2xx.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect