Fredagens aviser om it

Stævninger i Bagger-sag forsinket. Printerproducenten Contex presset i knæ.

Stævninger i Bagger-sag forsinket

Både KPMG og bestyrelsesmedlemmerne Asger Jensby og Henning Børgesen kan se frem til en erstatningssag som følge af IT Factory-sagen. Ifølge kurator Boris Frederiksen er sagen ikke droppet, men stævningerne til parterne er forsinket.
Angiveligt skulle erstatningskravet være op imod en milliard kroner, hvilket vil være blandt de største erstatningssager i Danmark.
(Berlingske)

Printerproducenten Contex presset i knæ

Contex, der udvikler og fremstiller 2d- og 3d-billedløsninger, fik et underskud i første halvår. Selskabet har måtte afskedige hver fjerde medarbejder og den svenske kapitalfondejer Ratos måtte tilføre 173 millioner svenske kroner til virksomheden.
I 2007 købte Ratos selskabet af en anden kapitalfond, EQT, for omkring 1,3 milliarder kroner.
(Børsen)

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

It-overvågningsspecialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/Restore-specialist søges til at sikre vores kritiske data

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job