Analytiker: Dansk mobilnet på vej mod konsolidering

Tyske Telekom og franske Telecoms samarbejde i Storbritannien er det første tegn på, at danske mobiloperatører i nærmeste fremtid vil øge samarbejdet gevaldigt. Det mener flere teleanalytikere.

Artikel top billede

Aftalen mellem tyske Telekom og franske Telecom i Storbritannien betyder, at de to teleselskaber under et kommer til at være det største i Storbritannien.

I Storbritannien er der over 60 millioner mennesker. I Danmark er der cirka fem millioner. I Danmark har der dog været det samme antal mobilnet som i Storbritannien.

Men den danske model står også for fald. Det mener flere analytikere, som Computerworld har talt med.

"Vi vil komme til at se netværkssammenlægninger i Danmark de næste par år. Det kan godt være, at det kommer til at ske med overgangen til LTE-standarden, men der er ingen tvivl om, at ønsket om at spare penge og have en bedre dækning snart kommer til at overgå den marginale konkurrencefordel, det er at have sit eget net," siger teleanalytiker Bernt Stubbe Østergaard.

Teleanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank er enig i, at den nærmeste fremtid vil byde på mere samarbejde mellem de danske mobiloperatører.

"Sammenlægning af mobilnet er noget, vi har talt om i årevis, derfor er det ingen overraskelse, at det kommer til at ske nu," siger Poul Ernst Jessen.

Telia byder andre mobiloperatører op til dans

Med 2g-nettet var der før i tiden tekniske komplikationer for forbrugeren ved at skifte net. Dette ændrede sig dog med 3g-nettet, hvor 3rd Generation Partnership Project (3GPP) gjorde sig store anstrengelser for at sikre en fælles standard for mobiloperatørerne.

Det betyder, at det i dag er let for forbrugerne at kunne bruge andre mobiloperatørers netværk. Samme brugervenlighed er der med LTE-standarden.¨

"Det er klart, at der er risiko for, at der kommer mindre konkurrence på området, men som det ser ud i øjeblikket, er der allerede små aftaler mellem mobiloperatørerne, når de er ude og sætte master op," siger Bernt Stubbe Østergaard.

Hos Telia byder administrerende direktør Jesper Brøckner Nielsen de andre mobiloperatører op til dans.

"Det er meget svært at have en rigtig lønsom forretning i Danmark, når vi har uddelt fire 3g-licenser. Det er det samme som i Tyskland, men der er de bare 80 millioner mennesker. Derfor vil vi gerne samarbejde med andre mobiloperatører på infrastruktursiden," siger Jesper Brøckner Nielsen.

Telia: Tre operatører i Danmark
Men selvom Telia gerne vil samarbejde med andre mobiloperatører på det danske marked, kan det godt være, at der bliver færre at samarbejde med. Det mener Telia i hvert fald selv.

"Det næste, der kommer til at ske, er, at vi kommer til at være tre operatører på det danske marked. Når de tre største sidder på 90 procent af markedet, er der en virksomhedsanoreksi på resten af markedet," siger Jesper Brøckner Nielsen.

Samtidig mener Telia-direktøren, at det slet ikke er på infrastrukturen, at virksomhederne skal konkurrere.

"Vi skal ikke konkurrere på infrastruktur, men på applikationer og kunderelaterede tjenester. Det er en dødssejler at konkurrere på at sætte master op. Vi kan dog ikke begynde et samarbejde, før der rent regulatorisk er givet grønt lys," forklarer Jesper Brøckner Nielsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S