Analytiker: Dansk mobilnet på vej mod konsolidering

Tyske Telekom og franske Telecoms samarbejde i Storbritannien er det første tegn på, at danske mobiloperatører i nærmeste fremtid vil øge samarbejdet gevaldigt. Det mener flere teleanalytikere.

Artikel top billede

Aftalen mellem tyske Telekom og franske Telecom i Storbritannien betyder, at de to teleselskaber under et kommer til at være det største i Storbritannien.

I Storbritannien er der over 60 millioner mennesker. I Danmark er der cirka fem millioner. I Danmark har der dog været det samme antal mobilnet som i Storbritannien.

Men den danske model står også for fald. Det mener flere analytikere, som Computerworld har talt med.

"Vi vil komme til at se netværkssammenlægninger i Danmark de næste par år. Det kan godt være, at det kommer til at ske med overgangen til LTE-standarden, men der er ingen tvivl om, at ønsket om at spare penge og have en bedre dækning snart kommer til at overgå den marginale konkurrencefordel, det er at have sit eget net," siger teleanalytiker Bernt Stubbe Østergaard.

Teleanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank er enig i, at den nærmeste fremtid vil byde på mere samarbejde mellem de danske mobiloperatører.

"Sammenlægning af mobilnet er noget, vi har talt om i årevis, derfor er det ingen overraskelse, at det kommer til at ske nu," siger Poul Ernst Jessen.

Telia byder andre mobiloperatører op til dans

Med 2g-nettet var der før i tiden tekniske komplikationer for forbrugeren ved at skifte net. Dette ændrede sig dog med 3g-nettet, hvor 3rd Generation Partnership Project (3GPP) gjorde sig store anstrengelser for at sikre en fælles standard for mobiloperatørerne.

Det betyder, at det i dag er let for forbrugerne at kunne bruge andre mobiloperatørers netværk. Samme brugervenlighed er der med LTE-standarden.¨

"Det er klart, at der er risiko for, at der kommer mindre konkurrence på området, men som det ser ud i øjeblikket, er der allerede små aftaler mellem mobiloperatørerne, når de er ude og sætte master op," siger Bernt Stubbe Østergaard.

Hos Telia byder administrerende direktør Jesper Brøckner Nielsen de andre mobiloperatører op til dans.

"Det er meget svært at have en rigtig lønsom forretning i Danmark, når vi har uddelt fire 3g-licenser. Det er det samme som i Tyskland, men der er de bare 80 millioner mennesker. Derfor vil vi gerne samarbejde med andre mobiloperatører på infrastruktursiden," siger Jesper Brøckner Nielsen.

Telia: Tre operatører i Danmark
Men selvom Telia gerne vil samarbejde med andre mobiloperatører på det danske marked, kan det godt være, at der bliver færre at samarbejde med. Det mener Telia i hvert fald selv.

"Det næste, der kommer til at ske, er, at vi kommer til at være tre operatører på det danske marked. Når de tre største sidder på 90 procent af markedet, er der en virksomhedsanoreksi på resten af markedet," siger Jesper Brøckner Nielsen.

Samtidig mener Telia-direktøren, at det slet ikke er på infrastrukturen, at virksomhederne skal konkurrere.

"Vi skal ikke konkurrere på infrastruktur, men på applikationer og kunderelaterede tjenester. Det er en dødssejler at konkurrere på at sætte master op. Vi kan dog ikke begynde et samarbejde, før der rent regulatorisk er givet grønt lys," forklarer Jesper Brøckner Nielsen.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect