Analytiker: Dansk mobilnet på vej mod konsolidering

Tyske Telekom og franske Telecoms samarbejde i Storbritannien er det første tegn på, at danske mobiloperatører i nærmeste fremtid vil øge samarbejdet gevaldigt. Det mener flere teleanalytikere.

Artikel top billede

Aftalen mellem tyske Telekom og franske Telecom i Storbritannien betyder, at de to teleselskaber under et kommer til at være det største i Storbritannien.

I Storbritannien er der over 60 millioner mennesker. I Danmark er der cirka fem millioner. I Danmark har der dog været det samme antal mobilnet som i Storbritannien.

Men den danske model står også for fald. Det mener flere analytikere, som Computerworld har talt med.

"Vi vil komme til at se netværkssammenlægninger i Danmark de næste par år. Det kan godt være, at det kommer til at ske med overgangen til LTE-standarden, men der er ingen tvivl om, at ønsket om at spare penge og have en bedre dækning snart kommer til at overgå den marginale konkurrencefordel, det er at have sit eget net," siger teleanalytiker Bernt Stubbe Østergaard.

Teleanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank er enig i, at den nærmeste fremtid vil byde på mere samarbejde mellem de danske mobiloperatører.

"Sammenlægning af mobilnet er noget, vi har talt om i årevis, derfor er det ingen overraskelse, at det kommer til at ske nu," siger Poul Ernst Jessen.

Telia byder andre mobiloperatører op til dans

Med 2g-nettet var der før i tiden tekniske komplikationer for forbrugeren ved at skifte net. Dette ændrede sig dog med 3g-nettet, hvor 3rd Generation Partnership Project (3GPP) gjorde sig store anstrengelser for at sikre en fælles standard for mobiloperatørerne.

Det betyder, at det i dag er let for forbrugerne at kunne bruge andre mobiloperatørers netværk. Samme brugervenlighed er der med LTE-standarden.¨

"Det er klart, at der er risiko for, at der kommer mindre konkurrence på området, men som det ser ud i øjeblikket, er der allerede små aftaler mellem mobiloperatørerne, når de er ude og sætte master op," siger Bernt Stubbe Østergaard.

Hos Telia byder administrerende direktør Jesper Brøckner Nielsen de andre mobiloperatører op til dans.

"Det er meget svært at have en rigtig lønsom forretning i Danmark, når vi har uddelt fire 3g-licenser. Det er det samme som i Tyskland, men der er de bare 80 millioner mennesker. Derfor vil vi gerne samarbejde med andre mobiloperatører på infrastruktursiden," siger Jesper Brøckner Nielsen.

Telia: Tre operatører i Danmark
Men selvom Telia gerne vil samarbejde med andre mobiloperatører på det danske marked, kan det godt være, at der bliver færre at samarbejde med. Det mener Telia i hvert fald selv.

"Det næste, der kommer til at ske, er, at vi kommer til at være tre operatører på det danske marked. Når de tre største sidder på 90 procent af markedet, er der en virksomhedsanoreksi på resten af markedet," siger Jesper Brøckner Nielsen.

Samtidig mener Telia-direktøren, at det slet ikke er på infrastrukturen, at virksomhederne skal konkurrere.

"Vi skal ikke konkurrere på infrastruktur, men på applikationer og kunderelaterede tjenester. Det er en dødssejler at konkurrere på at sætte master op. Vi kan dog ikke begynde et samarbejde, før der rent regulatorisk er givet grønt lys," forklarer Jesper Brøckner Nielsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S