Studerende vil beholde pinkode i stedet for NemID

De studerende på de danske videregående uddannelser vil beholde pinkoderne på de digitale løsninger, som hældes i hovedet på dem. NemID skal bevise sit værd, før den tages i brug.

Artikel top billede

De studerende er født med en pc under armen og en mobiltelefon i hånden. Eller det er i hvert fald den forestilling, som har fået politikerne til at presse på for digitalisering af SU-systemet.

Den trend fulgte videnskabsminister Helge Sander (V) for nylig, da han foreslog, at også studiesøgning skal være 100 procent digital.

Men efter den nye og mere brugervenlig afløser for digital signatur, NemID, er blevet forsinket, opfordrer de studerende i Danske Studerendes Fællesråd nu videnskabsministeren til at slå koldt vand i blodet med de digitale ideer.

For den nuværende signatur bruges kun af hver anden på SU-styrelsens løsninger, og den vil ifølge næstformanden i DSF, Laura Toftegaard Pedersen, være en barriere, hvis der kommer nye obligatoriske løsninger til.

"Den er for svær at installere på computeren. Der er mange, der ikke kan finde ud af det," siger DSF-næstformanden.

Ønsker fortsat pinkode

Laura Toftegaard Pedersen mener, at det er problematisk, hvis videnskabsministeren samtidig med, at der er forsinkelser på den nye brugervenlige signatur, også vil tvinge de studiesøgende til at bruge en digital løsning.

"Der er mange, der bare bruger pinkode, og jeg regner med, at man stadig vil kunne bruge pinkoden, hvis der bliver obligatorisk digital ansøgning til uddannelserne," siger næstformanden.

Hun mener faktisk, at det offentlige bliver nødt til at fastholde pinkode-løsninger på områder, der er så vigtige som uddannelsesvalg og SU.

"Vi mener, at man skal kunne fortsætte med at bruge pinkoden. Der er nogle deadlines, som det kan være svært at nå, hvis du pludselig finder ud af, at du skal have en digital signatur," siger Laura Toftegaard Pedersen.

Hun understreger, at hun støtter flere digitale løsninger, men samtidig mener Laura Toftegaard Pedersen, at der måske er behov for en lang overgangsordning.

Ikke vores problem

Laura Toftegaard Pedersen ser frem til, at der kommer en bedre løsning, som de tusindvis af studerende, der nu er tvunget til at bruge digital selvbetjening, kan bruge.

"Jeg ved ikke, om man kan gøre det smartere, men umiddelbart sådan brugervenlighedsmæssigt kan den forbedres," siger Laura Toftegaard Pedersen.

Helge Sander har tidligere udtalt, at de studerende på landets videregående uddannelser bør kunne finde ud af at bruge en digital signatur.

Videnskabsministerens argumentation vender Laura Toftegaard Pedersen på hovedet, for hun mener, at situationen blandt de unge teknologi-vante studerende netop udstiller problemerne.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S