Studerende vil beholde pinkode i stedet for NemID

De studerende på de danske videregående uddannelser vil beholde pinkoderne på de digitale løsninger, som hældes i hovedet på dem. NemID skal bevise sit værd, før den tages i brug.

Artikel top billede

De studerende er født med en pc under armen og en mobiltelefon i hånden. Eller det er i hvert fald den forestilling, som har fået politikerne til at presse på for digitalisering af SU-systemet.

Den trend fulgte videnskabsminister Helge Sander (V) for nylig, da han foreslog, at også studiesøgning skal være 100 procent digital.

Men efter den nye og mere brugervenlig afløser for digital signatur, NemID, er blevet forsinket, opfordrer de studerende i Danske Studerendes Fællesråd nu videnskabsministeren til at slå koldt vand i blodet med de digitale ideer.

For den nuværende signatur bruges kun af hver anden på SU-styrelsens løsninger, og den vil ifølge næstformanden i DSF, Laura Toftegaard Pedersen, være en barriere, hvis der kommer nye obligatoriske løsninger til.

"Den er for svær at installere på computeren. Der er mange, der ikke kan finde ud af det," siger DSF-næstformanden.

Ønsker fortsat pinkode

Laura Toftegaard Pedersen mener, at det er problematisk, hvis videnskabsministeren samtidig med, at der er forsinkelser på den nye brugervenlige signatur, også vil tvinge de studiesøgende til at bruge en digital løsning.

"Der er mange, der bare bruger pinkode, og jeg regner med, at man stadig vil kunne bruge pinkoden, hvis der bliver obligatorisk digital ansøgning til uddannelserne," siger næstformanden.

Hun mener faktisk, at det offentlige bliver nødt til at fastholde pinkode-løsninger på områder, der er så vigtige som uddannelsesvalg og SU.

"Vi mener, at man skal kunne fortsætte med at bruge pinkoden. Der er nogle deadlines, som det kan være svært at nå, hvis du pludselig finder ud af, at du skal have en digital signatur," siger Laura Toftegaard Pedersen.

Hun understreger, at hun støtter flere digitale løsninger, men samtidig mener Laura Toftegaard Pedersen, at der måske er behov for en lang overgangsordning.

Ikke vores problem

Laura Toftegaard Pedersen ser frem til, at der kommer en bedre løsning, som de tusindvis af studerende, der nu er tvunget til at bruge digital selvbetjening, kan bruge.

"Jeg ved ikke, om man kan gøre det smartere, men umiddelbart sådan brugervenlighedsmæssigt kan den forbedres," siger Laura Toftegaard Pedersen.

Helge Sander har tidligere udtalt, at de studerende på landets videregående uddannelser bør kunne finde ud af at bruge en digital signatur.

Videnskabsministerens argumentation vender Laura Toftegaard Pedersen på hovedet, for hun mener, at situationen blandt de unge teknologi-vante studerende netop udstiller problemerne.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job