3DMark05 lanceret

Futuremark har netop lanceret den seneste udgave af det populære 3D-testprogram 3DMark, der tester ydelsen for grafikkort.

Indhold

Firmaet Futuremark står bag et af de mest populære testprogrammer til pc'er, nemlig 3DMark, der tester grafikkortets ydelse. Programmet er netop blevet præsenteret i en ny udgave, som er i stand til at teste alle de nye avancerede muligheder i de hurtigste grafikkort på markedet.

3DMark05 understøtter alle udgaver af DirectX 9, altså både Shader 2.0, 2.0b og ikke mindste Shader 3.0, som indtil videre kun er understøttet i Nvidias GeForce 6800 og 6600-linje af grafikkort.

Faktisk kræver den nye test, at man har et grafikkort, som understøtter DirectX 9. Er det ikke tilfældet, må man nøjes med en af de ældre udgaver af 3DMark.

Både ATI og Nvidia er tidligere blevet beskyldt for at snyde med grafikkort-driverne i et forsøg på skabe højere resultater i 3DMark-programmerne, men det skulle gerne være et overstået kapitel nu.

Begge firmaer sidder med i beslutningsgruppen bag 3DMark-programmerne, og er således med til at bestemme, hvad de nye programmer skal teste. Desuden er man blevet enige om et sæt retningslinjer, der betyder, at de to firmaer ikke må lave optimeringer i grafikdriverne, som alene er rettet mod 3DMark. Derudover skal driverne godkendes af FutureMark.

3DMark05 kan hentes i en gratis prøveudgave med begrænset funktionalitet. Vil man have den fulde udgave, skal man slippe 20 dollar, hvilket svarer til omkring 130 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S