Bliver Windows 7 det sidste styresystem?

ComputerViews: Er tiden kommet til at lade nettet overtage styringen over både computer, data og styresystem?

Artikel top billede

ComputerViews: Torsdag 22. oktober lancerer Microsoft sin syvende inkarnation af verdens mest udbredte stykke software: Windows.

Siden Microsoft i 1981 fik overtalt IBM til at proppe en DOS ind i IBM-pc'en har styresystemet været en uundværlig og nødvendig del af den personlige computer.

Som bekendt er DOS for længst afløst af Windows, og vil man ikke kigge på vinduer, er der masser alternativer eksempelvis i form af mere eller mindre nørdede UNIX-varianter - fra Mac OS til Linux.

Et styresystem er slet og ret den basale software på en computer, som gør det muligt at køre programmer, lagre data og styre maskinens ressourcer.

Men glansen er ved at gå af de ellers så nødvendige styresystemer. Og man kan stille spørgsmålet, om styresystemer, som vi kender dem i dag, er ved at have overlevet sig selv.

Hos adskillige brugere er det mest anvendte program på computeren i dag en internetbrowser. Og ikke kun fordi vi kan lide at surfe.

Langt de fleste typer applikationer kan efterhånden afvikles direkte i browseren. Og de data, man så frembringer, kan gemmes på nettet og dermed sikre, at de hele tiden er tilgængelige og opdaterede. Ikke kun for den enkelte bruger, men også for brugerens kolleger eller venner og familiemedlemmer.

OS-as-a-service

Selvfølgelig er der nogle sikkerhedsmæssige aspekter, der skal på plads, før virksomhederne tør kaste sine forretningskritiske data ud på nettet og op i skyen.

Og selvfølgelig er det både hurtigere og mere trygt at arbejde med et Excel-ark, som kører fra den Office-pakke, man har installeret på sin computer.

Men software-as-a-servide (Saas) er ikke længere kun et hypet buzz-ord, og næste skridt bliver utvivlsomt OS-as-a-service.

Derfor er Google også i gang med at udvikle et helt nyt, netbaseret styresystem med udgangspunkt i den strømlinet Chrome-browser.

Og Microsoft har sat sit Cloud OS-projekt Azure på skinner.

Computeren er nettet - og omvendt

Computeren er nettet, og nettet er computeren. Man kan undre sig over, hvad folk brugte deres computere til før internettet:

De fleste passede deres arbejde med at ordne regnskaber, skrive breve og notater og holde styr på kunder og logistik med dertil indrettede programmer.

I dag går de fleste firmaer i sort, hvis nettet går ned, og medarbejderne nyder den ufrivillige kaffepause og kommer først tilbage til tasterne og dagens dont, når nettet er oppe og køre igen.

Start Me Up

Spørgsmålet er, hvad man i dag skal forlange af morgendagens netbaseret styresystem. Det skal fortsat kunne køre programmer (Det klarer browseren).

Det skal fortsat kunne lagre data (det klarer browseren).

Og det skal styre maskinens ressourcer. (Det klarer browseren).

Det sidste er måske det sværeste.

Vi har jo vænnet os til plug n' play, hvor man med et USB-stik kan tilslutte en hvilken som helst dims uden at skulle tænke på enhedsdrivere og hukommelseskonflikter.

Da Microsoft i august 1995 præsenterede Windows 95 (Som i parentes bemærket ikke inkluderede en internetbrowser) skete det med pomp og pragt til tonerne af Rolling Stones hittet Start Me Up.

I New York havde Microsoft ladet Empire State bygningen indhylle i rødt, grønt, blåt og gul lys og herhjemme lod Microsoft slå Imperial-biografen i København dørene op for den storslåede lancering.

Lanceringen af Windows 7 bliver nok mere beskeden, og selv om analyseinstituttet IDC anslår, at styresystemet i modsætning til Vista vil hitte i erhvervslivet og i 2011 vil være solgt i over en kvart milliard eksemplarer, er det spørgsmålet, om vi overhoved vil opleve en Windows 8.

Eller om nettet overtager den totale styring.

Også over styresystemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S