MP3-afspilleren synkroniseres med Outlook

Musikafspilleren Zen Micro fra Creative Labs har også radio samt indbygget adressebog og kalender, der kan synkroniseres med Microsoft Outlook.

Indhold

Efter at Creative Labs har forsøgt sig med at kopiere Apples iPods i fuld størrelse, er turen nu kommet til Apples minipods. Creative Labs Zen Micro medieafspiller bygger på en fem gigabyte 1,8 tomme harddisk, og har dermed en gigabyte mere end Apples iPod Mini.

Dertil fokuserer Creative Labs på de egenskaber, som enheden har ud over den rene musikgengivelse. Zen Micro har indbygget adressebog, kalender og huskeliste, og her er den store nyhed i forhold til Apple, at synkroniseringen kan ske via Microsofts Outlook.

Afspilleren kan bruges som en ekstern USB 2.0 harddisk, hvorpå man for eksempel kan gemme præsentationer eller tekst- og billedfiler. Enheden kan også fungere som en diktafon til noter eller under møder, og der kan optages fra den indbyggede radio.

Creative Labs lover en batterilevetid på 12 timer ved afspilning af digitale musikfiler eller 16 timer ved brug af den indbyggede FM-radio med 32 faste stationer. Batteriet er udskifteligt.

Zen Micro fra Creative Labs måler 84 x 51 x 19 millimeter og fås i ti forskellige farver ? sølv, sort, rød, orange, grøn, pink, lilla, hvid, lyseblå eller mørkeblå.

Afspilleren ventes i de danske butikker fra midten af november, og den vejledende pris er 1.999 kroner med moms.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis