Artikel top billede

Mange flere sårbarheder i Firefox end i IE

Der findes langt flere sårbarheder i Firefox end i markedets øvrige browsere. Det betyder dog langt fra, at Firefox er en dårlig browser, siger en dansk ekspert.

Det amerikanske sikkerhedsfirma Cenzic har udarbejdet en rapport, der siger, at Mozillas Firefox har den tvivlsomme ære af at tage førstepladsen som den browser, der er fundet flest sårbarheder i.

Ifølge Cenzic står Firefox for 44 procent af alle browser-sårbarheder i første halvår af 2009.

Apples Safari-browser står for 35 procent, Microsofts Internet Explorer er opgjort til 15 procent, mens norske Opera kun har en sårbarhedsandel på seks procent. Det skriver internetnews.com.

Der rettes mange fejl i Firefox

Selv om der er fundet tre gange så mange sårbarheder i Firefox som i Internet Explorer, er det dog ikke ensbetydende med, at Firefox er en dårligere browser, siger en ekspert.

"Antallet af sårbarheder i Firefox taler for sig selv, og det passer fint med vores vurdering af situationen. Det er helt tydeligt, at der bliver korrigeret mange fejl i Firefox," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

"Men tal er taknemmelige, og man kan ikke konkludere, hvor sikker en browser er ud fra, hvor mange sårbarheder, der er fundet i den," siger han.

"Graden af alvor i de sårbarheder, der er fundet i Firefox, er ikke så stor som i Internet Explorer."

"Samtidig har Internet Explorer været gennem mange problemer, og Microsoft har derfor luget ud i masser af sårbarhederne," siger Peter Kruse.

"Men det er stadig Microsofts browser, der er det primære mål, når hackere går efter sårbarheder. Det skyldes, at den anvendes af flest brugere, og angreb derfor rammer bredt," siger han.

Åbenhed er afgørende

Grunden til, at der findes mange fejl i Firefox, forklarer sikkerhedsmanden blandt andet med åbenhed.

"I Internet Explorer patcher man typisk mange fejl med samme rettelse, hvilket betyder, at en opdatering kun tæller en gang, selv om den lukker mange huller i browseren. Derfor kan det være svært at se, hvor meget, der egentlig bliver rettet," siger Peter Kruse.

"Mozilla er derimod meget åbne om, hvilke sårbarheder, der bliver rettet. Når der kommer rettelser i Firefox, er der et direkte link til hver enkel fejlbeskrivelse. Mozilla er meget detaljeret og åbne om, hvad der bliver patchet," siger han.

"Derfor kan det i statistikken se ud som om, Firefox er meget sårbar, men faktisk forholder sig helt modsat," vurderer Peter Kruse.

"Mozilla spiller med helt åbne kort, og det giver bedre muligheder for at følge med i sikkerheden. Jeg vil således ikke vurdere, at Firefox er mindre sikker end Microsofts Internet Explorer. "

Peter Kruse fortæller også, at det ikke så ofte er browserens sårbarheder, der udnyttes, men de tredjepartsprogrammer, som eksempelvis Flash, der anvendes i browseren.

"Husk derfor altid at opdatere tredjepartsprogrammerne, for det er her, den største usikkerhed er gemt i forbindelse med browser-orienterede angreb," fortæller han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere