Microsoft bekræfter 0-dags-sårbarhed i Windows 7

Som bruger opfordres du til at blokere flere porte, indtil der er en rettelse klar, men denne workaround spænder ben for din browser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har bekræftet en såkaldt 0-dags-sårbarhed i Windows, men nedtoner problemet og forsikrer, at de fleste vil være i sikkerhed, hvis de blot blokerer to porte i firewall'en.

Microsoft erkender i et security advisory, at en fejl i SMB (server message block) - som er en fil- og printdelings-netværksprotokol, der er skabt af Microsoft - kan udnyttes af hackere til at angribe maskiner med Windows 7 og Windows Server 2008 R2.

Denne 0-dags-sårbarhed blev først rapporteret af den canadiske sikkerhedsekspert Laurent Gaffie, da han i onsdags løftede sløret for fejlen ved at offentliggøre proof-of-concept-angrebskode på mailinglisten Full Disclosure og på sin egen blog.

Sårbarheden åbner ifølge Laurent Gaffie for risikoen for angreb, der får systemer med Windows 7 og Windows Server 2008 R2 til at gå så grundigt ned, at det eneste, der er at gøre, er manuelt at slukke for computeren.

Microsoft udtalte hurtigt, at virksomheden var i gang med at undersøge problemet.

Og i fredags udgav Microsoft så sin advisory.

"Microsoft er opmærksom på, at der eksisterer offentliggjort, detaljeret angrebskode, der kan få et system til at holde op med at fungere eller blive upålideligt," skriver Dave Forstrom, som er talsmand for Microsofts sikkerhedsgruppe, i en e-mail.

"Virksomheden er ikke opmærksom på, at der på nuværende tidspunkt er foregået angreb, der udnytter den offentliggjorte sårbarhed."

Dave Forstrom forklarer, ligesom Laurent Gaffie gjorde tidligere på ugen, at mens et angreb ved hjælp af sårbarheden kan få en computer til at gå ned, så kan sårbarheden ikke udnyttes af hackere til at installere skadelig software på en Windows 7-computer.

Både SMBv1 og efterfølgeren SMBv2 indeholder fejlen. Men "Windows Vista, Windows Server 2008, Windows XP, Windows Server 2003 og Windows 2000 er ikke påvirkede," forsikrer Dave Forstrom.

Angrebene kan udføres gennem enhver browser, ikke kun Internet Explorer, advarer Microsoft. En hacker kan, efter at have narret en bruger til at besøge et skadeligt website eller et tidligere kompromitteret domæne, sende specialfremstillede URI'er (uniform resource identifier) og få brugerens pc til at gå ned ved hjælp af SMB-datapakker med fejl i.

Microsoft vil muligvis udsende en rettelse af problemet, men virksomheden har ikke givet nogen tidsplan for eller bundet sig til en sikkerhedsopdatering uden for den normale cyklus.

Den næste opdatering vil efter skemaet udkomme tirsdag 8. december. I stedet anbefaler Microsoft, at man som bruger blokerer TCP-portene 139 og 455 i sin firewall. Men hvis man gør det, så blokerer man bare også for sine browsere og et væld af kritiske tjenester såsom netværks-fildeling og it-gruppe-politikker.

Denne sårbarhed, fundet af Laurent Gaffie, er den første offentliggjorte 0-dags-sårbarhed, som er bekræftet af Microsoft, i Windows 7, siden det ny styresystem kom i handlen 22. oktober.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job