Hollywood-støtte til HD-DVD

Kampen mellem Blu-Ray og HD-DVD-formaterne om at blive fremtidens afløser for dvd'en, bliver stadig mere intens. Nu ser det ud til, at tre af de helt store Hollywood-filmselskaber vil støtte HD-DVD-formatet.

Indhold

Dvd'en står foran en snarlig udskiftning, og der er to bejlere i kulissen, som står klar til at overtage. Blu-Ray, som støttes af Sony, og HD-DVD, der blandt andre har Toshiba bag sig.

HD-DVD-formatet ser nu ud til at få støtte fra tre store Hollywood filmselskaber, og det kan vise sig at være nogle vigtige allierede i kampen om at blive dvd'ens afløser. Det skriver BusinessWeek Online.

I næste uge forventes en annoncering fra filmselskaberne Warner Brothers, Universal og Paramount, om at de vil satse på HD-DVD-formatet. Det kan smide grus i maskineret på Sonys bestræbelser på at få Blu-Ray til at blive fremtidens foretrukne format.

De nye formater kan indeholde langt flere data end en almindelig dvd, og det vil der blive brug for, når film skal gemmes i HDTV-opløsningerne.

HDTV-fjernsyn har langt højere opløsning end almindelige fjernsyn, og skal man rigtigt kunne udnytte de nye skærme, skal filmene naturligvis også være i HDTV-opløsning.

Selvom Blu-Ray-afspillere har været på markedet i over et år i Japan, og de første HD-DVD-afspillere ikke engang er klar endnu, ser de tre Hollywood-selskaber nogle fordele ved HD-DVD-formatet.

Blandet andet kan meget af teknologien fra den nuværende dvd-produktionen direkte bruges til HD-DVD-produktion, og det vil være med til at holde priserne nede og gøre det billigere for forbrugeren.

Et andet vigtigt punkt er bagudkompabilitet. Alle de "gamle" dvd-film man har liggende, vil uden problemer kunne bruges i en HD-DVD-afspiller.

Sony lover dog bod og bedring på begge områder, og forsikrer at fremstillingsprisen for Blu-Ray vil komme længere ned, og at man også vil arbejde med bagudkompabiliteten.

Det lader dog til, at Warner Brothers, Universal og Paramount ikke er klar til at smide alle sine æg i én kurv, og derfor vil aftalen om HD-DVD-formatet ikke være eksklusiv. Skulle Blu-Ray alligevel vise sig at være det format som forbrugerne foretrækker i fremtiden, har filmselskaberne mulighed for at sadle om.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S