Dansk software-pioner: Derfor vender jeg hjem

Den danske iværksætterbranche får til januar tilført ny kapacitet, når den tidligere Polar Rose-topchef og iværksætter Nikolaj Nyholm vender hjem til Danmark.

Artikel top billede

Danske Nikolaj Nyholm går fra software-virksomheden Polar Rose til venturefonden Sunstone Capital. Han mener, den danske venturebranche har brug for mere hands-on-erfaring.

Han har i en årrække stået i spidsen for det nordiske software-startup Polar Rose, der på World Economic Forum i Davos for nogle år siden blev udråbt til at være blandt verdens førende teknologi-pionerer med potentiale til at forandre verden.

Efter tidligere på året at have udstukket en ny strategi for firmaet, der blandt andet indebærer at indeksere Facebooks over 20 milliarder billeder, har den nu tidligere topchef, danske Nikolaj Nyholm, besluttet at vende snuden mod Danmark igen.

Nu på den anden side af bordet - som partner og investor i venturefonden Sunstone Capital.

Andre skulle tage over

Han forklarer, at Polar Rose, der laver software til ansigtsgenkendelse, efterhånden var nået til et modenhedsstadie, hvor andre skulle tage over.

"Beslutningen om at vende hjem er en god blanding af en række forskellige faktorer. Vi var nået til det punkt i Polar Rose, at det begyndte at give mening at få en nye CEO ind, der kunne accelerere de første par licenssalg, som vi havde foretaget," siger Nikolaj Nyholm.

Selvom han altså har været vant til at sidde i rollen som den, der skal ud og hente kapital med Polar Rose, fortæller han, at hans tidligere salg af blandt andet domæne-virksomheden Speednames har givet ham mulighed for allerede at lave lidt investeringer i det små.

"Jeg har foretaget mig et par seed-investeringer i super early stage (den første starthjælp til iværksættere, red.) og har syntes, at det har været en fantastisk måde at sprede sine muligheder og kompetencer, i stedet for at gå 100 procent operationelt på et enkelt selskab," siger Nikolaj Nyholm.

Et enormt dilemma

Han lægger dog ikke skjul på, at det ikke har været nogen let beslutning at forlade Polar Rose eller ikke at forfølge en iværksætterdrøm i tech-mekkaet i Silicon Valley i Californien.

"Jeg tror alle sammen, vi har en trang til at skabe, og det allerstørste dilemma for mig var, om jeg skulle gå ud og skabe noget nyt - altså et nyt 'startup' - eller tage investor-hatten på," siger han.

"Det har været en enorm svær beslutning, men det at kunne få mulighed for at skalere tingene herinde, fordi det er en fond af en hvis størrelse - og fordi, der er et godt team - har været udslagsgivende for beslutningen," siger Nikolaj Nyholm.

Især ser han frem til at bidrage med sine førstehåndserfaringer med at starte virksomheder op fra bunden. Erfaringer, som han mener, den danske teknologi-venturebranche mangler.

"Jeg synes, at dansk venture har behov for flere entreprenører, der selv har været det igennem og set tingene fra den anden side. Jeg vil gerne arbejde aktivt med selskaberne og ikke alene komme med pengene," siger Nikolaj Nyholm, der tiltræder i Sunstone Capital den første januar.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S