Chip-producenter forventer højere DRAM-priser

DRAM-priserne er på vej op. Regningen vil som altid ende hos dig.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Taiwans største chip-producent, Nanya Technology har landet virksomhedens første netto-overskud i næsten tre år.

Det er sket på baggrund af stigende DRAM-priser og en stabil og stærk efterspørgsel i fjerde kvartal sidste år.

Men virksomhedens gode tal kommer på bekostning af alle dem, der har planer om at købe en ny pc. Prisen for almindelige DRAM-chips kom stærkt tilbage sidste år efter flere år med rekordlave priser.

Faktisk steg prisen ifølge investeringsbanken Credit Suisse med hele 266 procent.

Tørres af på forbrugerne

Prisen for DRAM bliver ofte videregivet til forbrugerne, og den kan således blive en bestemmende faktor i dette års pc-priser.

Eksperter forudser, at prisen for DRAM vil forblive stabil i første halvdel af året, mens den blive stige i sidste halvdel på grund af et forventet, stærkt pc-marked. De fleste DRAM-chips bruges i pc'er.

Nanya Technoly fortæller, at virksomhedens nettooverskud i fjerde kvartal var på knap 36 millioner kroner, hvilket skal ses i sammenligning med et tab på næsten to milliarder kroner samme kvartal sidste år. Omsætningen steg til knap 2,8 milliarder kroner fra godt en milliard kroner sidste år.

Sidste gang Nanya kunne fortælle om overskud var i 2007's første kvartal, hvor det lå på godt en halv milliard kroner.

Virksomhedens sidste profitable kvartal var også det sidste for mange andre DRAM-producenter, eftersom prisen på DRAM derefter faldt på grund af overinvesteringer i nye fabrikker, da det var nemmere at få lån.

Virksomhederne betalte prisen, da der i de følgende to år kom for mange DRAM på markedet og priserne derfor faldt langt under, hvad der er profitabelt.

I samme periode er forbrugerne blevet vænnet til at få mere for deres penge, når de køber DRAM, men den trend vil nok vende i løbet af i år.

I år vil efterspørgslen efter en ny mainstream DRAM chip, DDR3 (double data rate, tredje generation) sammen med efterspørgslen efter nye pc'er holde priserne oppe, fortalte Pai Pei-Lin, der er vice president ved Nanya Technology, under en pressekonference onsdag.

Konkurser og fusioner hjælper

På samme måde har flere sammenlægninger på markedet også hjulpet. Tyske Qimonda AG gik sidste år konkurs, ligesom andre virksomheder blev tvunget til foreløbigt at lægge en del af produktionen på hylden på grund af fyringer.

Pai Pei-Lin forventer, at Windows 7 vil give anledning til et større pc-salg i år, og han fortæller, at en del virksomheder allerede nu er i gang med at planlægge, hvordan udskiftningen af de aldrende pc-parker skal foregå.

Analytikere har i flere år talt om, hvordan virksomhedernes udskiftninger vil komme til at give anledning til et højere salg af DRAM og pc'er. Men firmaerne har i årevis holdt ved de gamle pc'er med Windows XP.

Microsofts Windows Vista blev markedsført som den næste store anledning til virksomheds-udskiftninger, men brugerne var ikke imponerede.

Windows 7 er anderledes, siger Pai Pei-Lin. Folk er virkelig glade for det nye styresystem og vil nok ikke engang vente på Service Pack 1, en større opdatering til operativsystemet, inden de begynder at købe pc'erne, tilføjer han.

Markedseksperterne har en lignende holdning. En større efterspørgsel efter nye stationære og bærbare computere vil drive DRAM-priserne opad i anden halvdel af i år, mener DRAMeXchange Technology.

Jenny Lai, der analytiker ved CLSA Asia-Pacific Markets, siger, at pc-efterspørgslen var større end forventet i fjerde kvartal sidste år og stadig er højere end normalt nu, hvor der er kommet bud efter bærbare computere med de nye Intel chips, og hvor den asiatiske nytårsferie er i gang.

Forventer pc-salg vil vokse 14 procent

Hun forventer nu, at pc-salget vil stige med 14 procent i år, hvilket er fire procentpoint højere end hendes tidligere forudsigelse.

DRAMeXchange forudser, at priserne for DDR3 og de ældre DDR2 (anden generation) vil falde med 10 eller 20 procent i første kvartal, der traditionelt er et dårligt kvartal for pc-salg, og at priserne fortsat vil være lavere end normalt i andet kvartal. Derefter vil priserne stige igen.

"Leverandørerne af DRAM står over for en rigtig god mulighed for at forblive profitable hele året," erklærer virksomheden i en note.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S