Kort nyt: Telecom Scandinavia køber op

Virksomheden Telecom Scandinavia, der udvikler applikationer til mobiltelefoner, køber i dag en række avancerede mobilsystemer, der blandt andet bruges til at bestemme geografisk placering. Det sker ved at købe op i selskabet MobilePeople.

"Jeg er glad for, at vi nu kan overtage den store ekspertise, der igennem årene er opbygget af MobilePeople. Det er vor vurdering, at udviklingen går i retning af mere og mere avanceret brug af mobiltelefonen til andet og mere end tale og sms, især med adgangen til internettet over mobiltelefonen," siger bestyrelsesformand Michael Moesgaard Andersen fra Telecom Scandinavia.

Telecom Scandinavia, der har base på Frederiksberg, har tidligere haft Københavns overborgmester, Frank Jensen, som øverste direktør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse