Telmore betaler bøde efter lovbrud

Teleselskabet Telmore erkender, at der skete fejl i markedsføringen af bredbåndsprodukter.

Artikel top billede

En bøde på 100.000 kroner bliver nu sendt til teleselskabet Telmore.

Årsagen til bøden er, at det TDC-ejede teleselskab overtrådte markedsføringsloven i en reklamekampagne, som fandt sted i 2008.

Dengang oplyste Telmore om den månedlige pris for et bredbåndsabonnement, men oprettelsesgebyret indgik ikke i reklamen.

Derfor valgte Forbrugerombudsmanden at politianmelde Telmore i juni sidste år. Og nu har Telmore erkendt, at det var i strid med markedsføringsloven.

"Jeg er glad for, at Telmore har erkendt forholdet samt rettet deres markedsføring, da det er med til at sikre gennemsigtigheden på markedet og gøre det nemmere for forbrugerne at sammenligne priser," udtaler forbrugerombudsmand Henrik Øe i en pressemeddelelse.

Bødens størrelse er ifølge Forbrugerombudsmanden fastsat på baggrund af de omkostninger, som Telmore havde i forbindelse med markedsføringen af produktet.

"Derudover er der blandt andet taget hensyn til, at Telmore rettede ind umiddelbart efter Forbrugerombudsmandens første henvendelse, og at det kun var i forhold til Telmores bredbåndsprodukter og ikke de øvrige telefoniprodukter, at der var problemer," står der videre i meddelelsen fra Forbrugerombudsmanden.

Instansen finder det desuden formildende, at Telmore ikke tidligere er blevet bedt om at rette ind.

Telmore ikke alene

Den afsluttede sag med Telmore er en af i alt otte politianmeldelser, som Forbrugerombudsmanden indgav i juni sidste år.

"Tele- og bredbåndsydelser er komplicerede nok i forvejen, og derfor må der ikke herske tvivl for forbrugerne om, hvad de binder sig til økonomisk. Det er det signal, som politianmeldelserne skal understøtte," udtalte Henrik Øe dengang.

Efter dagens afsluttede Telmore-sag mangler Forbrugerombudsmanden at lukke sagerne mod Bredbånd Nord, Dansk Bredbånd, Dansk Net, Fullrate, Onfone, Telenor og Telia Stofa, som også blev anmeldt til politiet sidste år.

De blev anmeldt på baggrund af en kontrol gennemført af Forbrugerombudsmanden i september 2008. Det resulterede i, at instansen anmeldte otte danske bredbåndsselskaber for at have brudt markedsføringsloven paragraf 13 samt i to tilfælde også paragraf 3.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest