Artikel top billede

Microsoft annoncerer nu SP1 til Windows 7

Microsoft annoncerer service packs til både Windows 7 og Windows Server 2008 R2. Virksomheden giver dog ingen melding om udgivelsesdato.

Computerworld News Service: Windows 7 Service Pack 1 vil primært bestå af "mindre opdateringer" inklusiv sikkerhedsrettelser og såkaldte hotfixes, der tidligere er blevet leveret via Windows Update, frem for nye funktioner. Det fortalte Microsoft torsdag.

Dog vil Remote Desktop-klienten blive opdateret til at kunne fungere sammen med RemoteFX, der er den nye platform til fjernadgang, der efter planen vil se sin debut med Service Pack 1 til Windows Server 2008 R2.

Windows Server 2008 R2 vil også blive opgraderet til SP1, oplyser Microsoft, antageligvis samtidig med Windows 7, da de to styresystemer benytter den samme kodebase. Udover RemoteFX, som Microsoft forklarer om i et indlæg på Windows-virtualiseringsteamets blog, så vil opgraderingen af Windows Server 2008 R2 også inkludere en funktion ved navn " Dynamic Memory," der gør det muligt for administratorer løbende at justere virtuelle maskiners hukommelse.

Microsoft har ikke præsenteret nogen tidsplan for de to service packs, men vil give flere informationer, når udgivelses-milepælene nærmer sig.

For kort tid siden vurderede et website, der jævnligt har forudsagt udgivelsesdatoerne for Windows og dets service packs, at Microsoft har droppet sine planer om en udviklingscyklus på 22 måneder for Windows 7 SP1 og i stedet vil levere opgraderingen i fjerde kvartal i år. Microsoft afviste på daværende tidspunkt at tale om Windows 7 SP1, og en talsmand sagde: "Vi kommenterer ikke på rygter eller spekulation."

Hvis Windows 7 SP1 følger samme rytme som Vista SP1, så er fjerde kvartal et godt bud.

Efter en del tøven erkendte Microsoft sidst i juli 2007 at ville komme med en service pack til det på daværende tidspunkt nye Vista, annoncerede en tidsplan i august, stillede en tidlig udviklerversion til rådighed for en gruppe inviterede testere i september, udgav en offentlig release candidate - eller RC-version - i december 2007 og lancerede formelt SP1 til Vista midt i marts 2008. Fra start til slut varede Vista SP1-processen lidt over otte måneder.

Den samme tidslinje placerer udgivelsen af Windows 7 SP1 sidst i november 2010.

Udskyder migrationen

Men Windows 7 SP1 er muligvis ikke lige så vigtig som tidligere service packs, hvis man skal tro en nylig spørgeundersøgelse af over 900 it-administratorer. Undersøgelsen blev foretaget i januar af Dimensional Research og påpeger, at 46 procent af respondenterne svarer, at de ikke vil vente på SP1, før de udruller Windows 7.

Om ikke af andre årsager, så er det i hvert fald blevet tradition, at mange virksomheder udskyder migrationen til en ny version af Windows, indtil den første service pack foreligger.

"Det kan godt være, at det ikke lyder af meget, men inden for it er det et kæmpe antal," siger Diane Hagglund, der er senioranalytiker hos Dimensional Research.

Den første antydning af Windows 7 SP1 kom for over to måneder siden, da Rafael Rivera, der skriver bloggen Within Windows, sniffede sig frem til adskillige nye nøgler i Windows 7's registreringsdatabase, der var blevet tilføjet for at kontrollere om kopien er berettiget til at få installeret SP1.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere