Dansk silicium-firma beder om millioner af kroner

Det går strygende for den danske silicium-producent Topsil, men alligevel står virksomheden og mangler 87 millioner kroner. Læs direktørens forklaring her.

Artikel top billede

Topsil skal på børsen for at score kassen på denne grønne it-bølge, mener virksomhedens direktør Keld Lindegaard Andersen. Foto: Torben Klint.

Frederikssund-virksomheden Topsil Semiconductor Materials vil i næste uge skyde en aktie-emission i gang, der vil give en fortjeneste på 87 millioner kroner.

Fortjenesten skal virksomheden bruge til at etablere en ny topmoderne fabrik i Frederikssundsområdet og en udvidelse af virksomhedens polske fabrik, som blev opkøbt i 2008.

Topsil forventer, at omkostningerne i forbindelse med udvidelsen af produktionsfaciliteterne i Frederikssund og Polen vil beløbe sig til mellem 250 og 300 millioner kroner.

"Vi har brug for at hente kapital nu, hvis vi skal vokse så hurtigt, som vi har ambitioner om. Vi etablerer en ny state- of-the-art fabrik i Frederikssund, der sikrer, at vi også i fremtiden kan følge med efterspørgelsen," siger Topsils administrerende direktør, Keld Lindegaard Andersen.

Surfer på den grønne bølge

Topsil forarbejder råstoffet silicium, der anvendes i halvledere, der bruges til at lede og fordele stærk strøm i el-nettet. Frederikssund-virksomhedens produkter indgår blandt andet i vindmøller og solcelleanlæg.

Keld Lindegaard Andersen forklarer, at Topsil de seneste år har nydt godt af den grønne teknologi-bølge, hvor både borgere og teknologi-producenterne er blevet mere bevidste om, at det nødvendigt at spare på energien.

Det har tydeligt kunne aflæses på virksomhedens bundlinje, hvor Topsil i 2009 kunne præsentere et overskud efter skat på knap 52 millioner kroner og oplevede en omsætningsfremgang på intet mindre 446 procent.

"Der vokser en lang række af nye energikilder frem, og de energikilder skal transporteres over længere og længere afstande. Eksempelvis, når der bliver produceret el-toge og el-biler. Og så er der behov for nogle moduler, der kan transportere og opbevare strømmen. Derfor er det vigtigt, at vi kommer med på vognen nu," siger Topsil-direktøren.

Så meget skal Topsil vokse

Den nye fabrik skal erstatte Topsils eksisterende fabrik i Frederikssund, og ifølge Keld Lindegaard Andersen bliver fabrikken skalerbar, så produktionskapaciteten kan udvides i takt med, at virksomheden vokser.

Efter planen vil det første spadestik blive taget i slutningen af 2010, og fabrikken forventes at stå færdig i begyndelsen af 2012.

Topsil havde i 2009 377 ansatte og Keld Lindegaard Andersen forventer, at virksomheden over de kommende år vil udvide medarbejderstaben med cirka 50 procent.

I 2008 udnævnte Computerworld Topsil Semiconductor Materials som Danmarks bedste hardware virksomhed. I den forbindels aflagde Computerworld et besøg hos Topsils fabrik ved Roskilde Fjord i Frederikssund. Læs portrættet her.

De nye Topsil-aktier udbydes i perioden fra den 28. april til den 12. maj 2010. Topsil er noteret på Københavns Fondsbørs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune