Pas på 'forgiftede' mobile apps fra Kina

Adskillige kinesiske mobilproducenter er tilsyneladende gået sammen om at håndtere et stigende problem med 'forgiftede' softwareapplikationer, der stjæler penge fra mobilbrugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En række ulovlige applikationer til mobiltelefoner er designet til langsomt at tappe penge fra brugeren. Det sker eksempelvis ved at opkræve penge, hver gang brugeren klikker på en bestemt applikation, eller ved at tilbyde produkter eller tjenester, der betales for, men som aldrig bliver leveret.

Denne gruppe virksomheder, der inkluderer Lenovo, Haier, TCL og chipproducenten MediaTek, har lovet at imødekomme opfordringen fra Kinas Ministerium for Industri og Informationsteknologi om at slå ned på disse ulovlige applikationer. Virksomhederne har underskrevet en aftale om ikke at præinstallere sådanne applikationer på deres mobiltelefoner og at gribe til handling, hvis de opdager denne slags skadelig software i deres produkter.

"Som alle ved, er der visse mobilproducenter, der indgår hemmelige aftaler med leverandører af value-added services om at lægge software på deres håndsæt, der er designet til at stjæle penge fra forbrugerne," skriver chipproducenten MediaTek i en pressemeddelelse.

Staten har arbejdet for at rydde op i denne branche, og virksomhederne har oprettet denne gruppe for at støtte denne indsats.

"Mobilbranchen er plaget af svindel," siger Mark Natkin, der er managing director for Marbridge Consulting i Beijing.

Mange bække små...

Mange virksomheder takserer folk for services, som de enten ikke er klar over, de betaler for, eller hvor taksterne er så små, at det ikke kan betale sig at lægge sag an, forklarer han. Men små takseringer fra millioner af brugere bliver i sidste ende til mange penge for de involverede virksomheder.

I dette tilfældet har de mobilproducenter, der har oprettet gruppen, faktisk kontrollen over meget af den software, der lægges på håndsættene.

"Hvis ikke de selv lægger det på håndsættene, hvem gør så?" spørger han retorisk, men tilføjer dog, at det også er muligt, at service-leverandørerne eller forhandlerne installerer softwaren.

Han forklarer, at denne slags svindel som regel er resultatet af sammensværgelser mellem adskillige virksomheder, der så deler de illegitime indtægter.

MediaTek leverer komplette løsninger af komponenter til håndsæt til dusinvis af mobilproducenter i Kina heriblandt chip, printkort, referencedesign og software. Disse pakkeløsninger inkluderer dog ingen former for value-added service-applikationer, fortæller vice president og talsmand for MediaTek, Yu Mingto. MediaTeks produkter inkluderer sikkerhedssoftware, tilføjer han.

På trods af at disse problemer i mobilbranchen er helt reelle, er det ifølge Natkin svært at sige, om denne indsats vil få nogle egentlige konsekvenser. Offentliggørelserne har fulgt et typisk mønster i Kina, hvor staten kommer med en skarp udtalelse efterfulgt af et højtideligt løfte fra en gruppe relaterede virksomheder. Men sådanne offentliggørelser er ofte blot pr-stunts, der "ikke rigtigt ligger mening bag," påpeger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS