Pas på 'forgiftede' mobile apps fra Kina

Adskillige kinesiske mobilproducenter er tilsyneladende gået sammen om at håndtere et stigende problem med 'forgiftede' softwareapplikationer, der stjæler penge fra mobilbrugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En række ulovlige applikationer til mobiltelefoner er designet til langsomt at tappe penge fra brugeren. Det sker eksempelvis ved at opkræve penge, hver gang brugeren klikker på en bestemt applikation, eller ved at tilbyde produkter eller tjenester, der betales for, men som aldrig bliver leveret.

Denne gruppe virksomheder, der inkluderer Lenovo, Haier, TCL og chipproducenten MediaTek, har lovet at imødekomme opfordringen fra Kinas Ministerium for Industri og Informationsteknologi om at slå ned på disse ulovlige applikationer. Virksomhederne har underskrevet en aftale om ikke at præinstallere sådanne applikationer på deres mobiltelefoner og at gribe til handling, hvis de opdager denne slags skadelig software i deres produkter.

"Som alle ved, er der visse mobilproducenter, der indgår hemmelige aftaler med leverandører af value-added services om at lægge software på deres håndsæt, der er designet til at stjæle penge fra forbrugerne," skriver chipproducenten MediaTek i en pressemeddelelse.

Staten har arbejdet for at rydde op i denne branche, og virksomhederne har oprettet denne gruppe for at støtte denne indsats.

"Mobilbranchen er plaget af svindel," siger Mark Natkin, der er managing director for Marbridge Consulting i Beijing.

Mange bække små...

Mange virksomheder takserer folk for services, som de enten ikke er klar over, de betaler for, eller hvor taksterne er så små, at det ikke kan betale sig at lægge sag an, forklarer han. Men små takseringer fra millioner af brugere bliver i sidste ende til mange penge for de involverede virksomheder.

I dette tilfældet har de mobilproducenter, der har oprettet gruppen, faktisk kontrollen over meget af den software, der lægges på håndsættene.

"Hvis ikke de selv lægger det på håndsættene, hvem gør så?" spørger han retorisk, men tilføjer dog, at det også er muligt, at service-leverandørerne eller forhandlerne installerer softwaren.

Han forklarer, at denne slags svindel som regel er resultatet af sammensværgelser mellem adskillige virksomheder, der så deler de illegitime indtægter.

MediaTek leverer komplette løsninger af komponenter til håndsæt til dusinvis af mobilproducenter i Kina heriblandt chip, printkort, referencedesign og software. Disse pakkeløsninger inkluderer dog ingen former for value-added service-applikationer, fortæller vice president og talsmand for MediaTek, Yu Mingto. MediaTeks produkter inkluderer sikkerhedssoftware, tilføjer han.

På trods af at disse problemer i mobilbranchen er helt reelle, er det ifølge Natkin svært at sige, om denne indsats vil få nogle egentlige konsekvenser. Offentliggørelserne har fulgt et typisk mønster i Kina, hvor staten kommer med en skarp udtalelse efterfulgt af et højtideligt løfte fra en gruppe relaterede virksomheder. Men sådanne offentliggørelser er ofte blot pr-stunts, der "ikke rigtigt ligger mening bag," påpeger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S