Billig Mac mini

Apple er klar med den hidtil billigste Mac-computer. Navnet er Mac mini, og der er i bogstaveligste forstand tale om en mini-computer.

Indhold

På Macworld Expo, der afholdes i disse dage i San Francisco, har Apple løftet sløret for en helt ny Mac. Den er Apples hidtil billigste og mest kompakte computer.

Den lille computer leveres uden skærm, tastatur og mus, så det skal man enten have i forvejen eller købe ved siden af for at kunne bruge computeren.

I computeren sidder der enten en 1,25 GHz PowerPC G4 processor eller en tilsvarende model på 1,42 GHz.

Mac Mini leveres med 256 megabyte 333 MHz DDR-RAM, og der i alt plads til maksimalt én gigabyte ram.

Harddisken er for den lille models vedkommende på 40 gigabyte, mens den store model får en harddisk på 80 gigabyte. Mac OS X version 10.3 er præinstalleret fra starten.

Det optiske drev er et kombidrev bestående af et DVD-ROM-drev med cd-brænder, og desuden er der både indbygget 56k modem samt netværksstik. Har man behov for det, kan computeren udvides med både Bluetooth og trådløst netværk.

Mac mini fra Apple vejer kun 1,4 kilo og fylder 16,5 x 16,5 x 5 centimeter. Det er Apples hidtil mest kompakte computer.

Der er blevet plads til et FireWire 400-stik samt to USB 2.0-stik, og kontakten til skærmen klares med et DVI-stik. Har man en analog indgang på skærmen, klares det med den medfølgende VGA-adapter.

Computerne er klar til salg i USA fra den 22. januar og resten af verden fra den 29. januar. Priserne i Danmark starter ved 3.899 kroner med moms for den mindste model.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos