EMC: Hvilken sky taler vi om?

I dag bliver it-konferencen EMC World skudt i gang. Årets tema er den private sky, men indtil videre er det en mere uofficiel sky, der har stjålet dagsordenen - sammen med blinkende vikingehjelme.

Artikel top billede

Boston: I disse dage holder den amerikanske storage-gigant EMC sin årlige konference i Boston. Her er kunder, partnere og journalister inviteret med for at høre, hvad der virkelig rører sig inden for storage-området.

Søndag aften var der opvarmning til konferencen. Deltagerne er blevet fløjet ind fra hele verdenen og er nu samlet i den kæmpe hal, der skal danne rammen om konferencen.

Selvom årets tema er "The Journey To The Private Cloud", så er det indtil videre en mere uofficiel sky, der har stjålet dagsordenen. Den berygtede askesky fra Island.

De forskellige deltagere, der komme fra den europæiske side af Atlanten, kan berette om ændrede flyruter og timelange forsinkelser.

Jeg skulle selv oprindelig have mellemlandet i Reykjavik, men i stedet blev det dagen inden afgang ændret til et stop i Glasgow, og turen fra Glasgow til Boston blev forlænget fra fem til syv timer, da vi måtte flyve en omvej uden om askeskyen.

Men selvom askeskyen har været skyld i en del forsinkelser og besvær, ødelægger det ikke den gode stemning. En rumæner og en englænder bliver med glimt i øjet enige om, at askeskyen i den grad må falde i kategorien "Public Cloud".

Niels Astor, Technology Solutions Manager fra EMC Danmark, kan berette om, at selvom han blev betydeligt forsinket, så fik han også et uforglemmeligt syn med på vejen.

"Det var helt utroligt. Du har det hvide tæppe af almindelige skyer, og så står der bare en kæmpe mørk søjle op igennem dem, som bare fortsætter op. Det var et meget specielt syn," siger Niels Astor.

Ikke hjemme på mors dag

Stemningen er generelt god i den store hal, hvor der søndag aften er opvarmingsarrangement. Folk på tværs af mange nationaliteter snakker lystigt om løst og fast.

Mange har en fadøl i hånden, og EMC's Backup og Recovery-division deler vikingehjelme med blinkende horn ud. Det skal være en sjov gimmick, og alle taler da også om det. Men ingen kan rigtig forklare hvorfor.

I den ene ende af hallen er der en kæmpe scene, hvor bandet Counting Crows skal spille.

Men inden da går Frank Slotman, der står i spidsen for Backup og Recovery-divisionen på scenen og byder velkommen. Hans division har stået for opvarmingsarrangementet, og han forsikrer, at de i løbet af ugen vil lære deltagerne "how to beat the backup blues." Hvad det så indebærer, løfter han ikke sløret for.

I stedet kigger han ud over forsamlingen og konstaterer, at langt langt de fleste er mænd. Han sender derfor en varm hilsen til de mange koner og mødre, som sidder alene på mors dag. Han konstaterer derefter, at manden der har lagt arrangementet på denne dag, burde fyres, men må efterfølgende indrømme, at det er ham selv.

Derefter overlader han scenen til Counting Crows, der åbner ballet med deres største hit "Mr. Jones". Når man kigger ud over forsamlingen, der altså står med blinkende vikingehjelme og fadøl, ligner det mere en festival end en it-konference. Men det skal nok ændre sig, når det for alvor går løs mandag.

Følg med senere her på Computerworld.dk

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job