Sony advarer mod lækket opdatering til Sony PSP

Der er lækket en opdatering til den håndholdte spillekonsol Sony PSP kun en måned efter dens lancering. På trods af at opdateringen indeholder en række nye faciliteter, advarer Sony mod, at man installerer den.

Indhold

Der er blevet lækket en omfangsrig opdatering til den håndholdte spillekonsol Sony PSP ud på internet. Sony advarer dog mod, at man installerer opdateringen, da den ikke er fuldt funktionel.

Sony PSP er i løbet af godt en måned på markedet blevet solgt i over en halv million eksemplarer og at dømme efter indholdet i den lækkede opdatering, vil Sony gøre meget for, at spillekonsollen skal forblive populær.

Billeder fra installationsprocessen viser, at opdateringen indeholder nye faciliteter såsom en email-klient, webbrowser, lommeregner, tekst-til-tale oplæsning og tekstbehandling samt muligheden af at PSP kan fungere sammen med musikprogrammet SonicStage.

Sony har erkendt, at opdateringen stammer fra firmaet, og derfor synes det sikkert at disse nye faciliteter vil dukke op i Sony PSP.

Det vides ikke om opdateringen bliver klar inden lanceringen af PSP i Europa hvilket skulle blive inden udgang af marts.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S