Ib Kunøe køber op i kriseramte Netop Solutions

Storinvestorens holdingselskab har netop præsenteret et pænt overskud. Læs her hvorfor Ib Kunøe samtidig vælger at købe aktier i kriseramte Netop Solutions.

Artikel top billede

Den danske it-investor Ib Kunøe øger sin ejerandel i den kriseramte børsnoterede danske it-virksomhed Netop Solutions, der tidligere var kendt under navnet Danware.

Det sker, fordi Kunøe tidligere har lånt Netop Solutions 18,6 millioner kroner. En del af det lån har han nu valgt at konvertere til aktier.

Gennem de seneste år har Kunøe skudt mere end 100 millioner kroner ind i Netop Solutions. Men selskabet har gennem længere tid kørt med underskud, og for få måneder siden offentligjorde Netop et underskud for 2009 på 82,5 millioner kroner efter skat.

Ikke interesseret i aktiemajoritet

Kunøes akite-konvertering betyder, at han nu ejer mere end 33,3 procent af selskabet, og derfor er forpligtet til at tilbyde selskabets andre aktionærer at købe deres aktier til kurs 8,40.

I øjeblikket handles aktierne i Netop Solutions til kurs 7,75.

Ib Kunøe oplyser, at han efter konverteringen forventer at komme til at sidde med en ejerdel på lidt under 50 procent, hvis han konverterer hele lånet til aktier.

"Jeg tvivler på, at jeg kommer til at få aktiemajoriteten i Netop Solutions, og det vil også kun være interessant for mig, hvis jeg havde planer om at afnotere selskabet, og det er jeg ikke umiddelbart interesseret i," siger Ib Kunøe.

Men hvorfor køber du op i et selskab, der gennem tiden har tabt så mange penge?

"Netop Solutions har haft et positivt resultat for første kvartal af 2010, og vi forventer at komme ud af året med et overskud på et sted mellem nul og fem millioner kroner. Så jeg ser positivt på fremtiden."

Kæmpe millionoverskud til Kunøe

Fortryder du, at du gennem tiden har investeret så store beløb i Netop Solutions?

"Nej, det gør jeg så sandelig ikke. De seneste tre år har været en hård periode, men jeg føler, at vi efterhånden har taget de rigtige geværgreb," siger Ib Kunøe.

Han mener, at der i tiden efter hans investering i selskabet er sket en række udviklinger på markedet for fjenstyrings-software, som Netop Solutions udvikler, der ikke har været muligt at forudse.

Her henviser han til, at der er kommet en lang række gratis programmer, der tilbyder mange af de samme funktioner. Eksempelvis har Microsoft indbygget en fjernbetjenings-funktion i Windows.

Derfor har Netop Solutions valgt at satse på større kunder, der er interesseret i at betale for at få programmer med mere avancerede funktioner.

Hundredvis af millioner i overskud til Kunøe

Ib Kunøes selskab, Consolidated Holding, blev sidste år ramt af finanskrisen.

Selskabet kom ud af 2008 med et minus på 56 millioner kroner og led desuden voldsomme kurstab på Netop Solutions og en lang række andre virksomheder i Kunøes investeringsportefølje

Men på trods af Netop Solutions' problemer og at det krakkede Kunøe-selskab Mondo gav et tab på 50 millioner kroner, ser fremtiden ud til at tegne betydeligt lysere for den danske it-investor.

Consolidated Holdings har netop præsenteret et overskud på 877 millioner kroner efter skat.

En del af overskuddet skyldes kursgevinster på aktier og finansielle indtægter, oplyser Ib Kunøe.

Udover Netop Solutions har Consolidated Holdings blandt andet store aktieposter i it-virksomhederne Atea og Columbus IT.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics