Western Digital lancerer mini-harddisk

Harddiskproducenten Western Digital vil ind på det lukrative marked for harddiske på én tomme og starter med at sende en model på gaden med plads til seks gigabyte data.

Indhold

De helt små harddiske på én tomme er blevet voldsomt populære i de senere år, blandt andet på grund af anvendelsen i MP3-afspillere. Western Digital kommer nu på banen med sin egen udgave på seks gigabyte.

Hos Western Digital forventer man, at markedet for de små harddiske vil stige med over 85 procent hvert år frem til 2008.

Harddisken er pakket ind i et Compact Flash II-type kort, så den umiddelbart kan bruges i produkter, som understøtter dette format.

Selve harddiskens plade roterer med 3.600 omdrejninger per minut, og den gennemsnitlige søgetid er opgivet til 12 millisekunder.

Konkurrenten Hitachi har tidligere meldt ud, at man vil lancere en harddisk på én tomme med en kapacitet på 10 gigabyte senere på året, som oven i købet skulle fylde en femtedel mindre plads end de gamle ét tommer-drev fra Hitachi.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse