TDC-ansatte strejker - kunder bliver ramt

TDC er ramt af arbejdsnedlæggelser efter udsigt til fyringsrunde blandt teknikere.

Artikel top billede

Foto: Jørgen True.

Cirka 250 medarbejdere på Sjælland uden for København nedlægger i dag arbejdet. Det oplyser TDC's kommunikationsdirektør, Nicolaj Due, til Computerworld.

"Vi forventer, at de genoptager arbejdet igen i morgen middag. Nedlæggelserne er overenskomststridige. Derfor opfordrer Dansk Metal også medlemmerne til at genoptage arbejdet," siger Nicolaj Due.

De ansatte strejker, efter at TDC for nyligt meddelte, at 120 teknikere i selskabets installationsafdeling står til fyringer. Dagens arbejdsnedlæggelser har betydning for selskabets kunder på Sjælland.

"Vi arbejder naturligvis målrettet på, at kunderne bliver mindst muligt berørt. Et mindre antal kunder på Sjælland vil blive kontaktet og få at vide, at de ikke får udført deres opgave i dag. Kunderne vil typisk få en ny tid om nogle få dage. Det beklager vi naturligvis over for vores kunder," fortæller Nicolaj Due.

Det er anden dag i træk, at teleselskabet oplever, at ansatte nedlægger arbejdet. Selskabet var onsdag ramt af arbejdsnedlæggelser i både Jylland og på Sjælland, fremgår det af Dansk Metals Teleafdeling 8's hjemmeside.

"Afdelingen skal på kraftigste opfordre vores medlemmer til straks at normaliserer arbejdet," står der på hjemmesiden om gårsdagens arbejdsnedlæggelser.

Flere arbejdsnedlæggelser

For en uge siden valgte flere TDC-medarbejdere organiseret under Dansk Metal også at nedlægge arbejdet. Det skete ligeledes på grund af den verserende sag om afskedigelser.

I begyndelsen af maj valgte flere TDC-ansatte også at nedlægge arbejdet, fordi de var utilfredse med det lønudspil, som de havde fået af TDC's ledelse. Dengang drejede tvisten sig om, at akademikerne i TDC blev tilbudt en hel fridag mere, mens de ansatte organiseret i Dansk Metal blev tilbudt en halv fridag.

"Det kan vi kun opfatte som en decideret krigserklæring fra TDC's side," lød det i en udtalelse fra tillidsrepræsentanterne.

Lønforhandlingerne blev dog afsluttet to uger senere, da også de Dansk Metal-organiserede fik en ekstra feriedag.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

Københavnsområdet

Danoffice IT

IT-supporter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job