Minister efter KL-kritik: Der skal jurister på banen

KL har kritiseret krav om underskrifter på offentlige breve og sagt, at det kan true aftalen om eDag3. Læs her, hvad videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen vil gøre.

Artikel top billede

To ministerier er i gang med en udredning, dernæst skal to ministre mødes og drøfte sagen og mulige løsninger, og så skal der nogle jurister på banen, og derefter findes der en løsning. Men ingen kan sige hvornår, siger Charlotte Sahl-Madsen. Foto: Mikael Reick (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Fra 1. november skal kommunerne kunne sende deres masseforsendelser til borgere og virksomheder digitalt. Det er en af aftalerne omkring eDag3.

Kommunernes Landsforening (KL) ser dog store problemer i et krav om underskrifter på afgørelser fra det offentlige.

Kritikken går på, at det er både dyrt og besværligt at skulle indscanne underskrifter på sagsbehandlere og at indføre et system, der kan administrere underskrifterne.

Samtidig mener KL, at underskriften er unødvendig, hvis bare der står navn og kontaktoplysninger på sagsbehandleren.

Du kan læse mere om KL's kritik her: Lovkrav kan bremse din digitale dokumentboks.

Videnskabsministeren siger nu til Computerworld, at hun er klar til at finde en løsning på problemet.

"Regeringen har en ambition om at øge digitalisering markant i Danmark, herunder også de processer, der er mellem kommunen og borgerne," siger Charlotte Sahl-Madsen og fortsætter:

"Hvis der er nogle forhindringer for det, nogle barrierer, så skal vi overveje, hvordan vi kan sikre borgernes sikkerhed, samtidig med, at vi kan få fjernet de her barrierer."

Derfor har videnskabsministeren aftalt at mødes med justitsministeren til en drøftelse af sagen og mulige løsninger. Samtidig er underskriftskravet og andre barrierer noget, der er allerede bliver arbejdet på fra regeringens side.

"Finansministeriet og Justitsministeriet er i gang med et udredningsarbejde, hvor de prøver at få overblik over, hvilke barrierer der er, og hvordan de kan overkommes. Underskriftskravet er en del af det arbejde," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Ting tager tid

Videnskabsministeren kan dog ikke svare på, hvorvidt hun ser underskriften som en nødvendighed eller ikke.

"Der skal nogle jurister på banen, så vi kan finde en løsning, der ikke går ud over borgerens sikkerhed," siger Charlotte Sahl-Madsen.

KL har samtidig også sagt, at hvis ikke der kommer en løsning på problemet, vil de gerne en udsættelse af eDag3.

Så langt tror videnskabsministeren dog ikke, det kommer, selvom det ikke er sikkert, at det er muligt at nå en lovændring, som KL ønsker.

"Rent teknisk kan det være svært at nå en lovændring inden eDag3, men det, jeg har forstået på KL, er, at det er vigtigt for dem, at vi finder en løsning, og det er jeg fuldstændig enig i," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Vil det så også blive en løsning, KL kan stå inde for?

"Det skal være en løsning, alle kan arbejde med. Der er ikke nogen, der har en interesse i at effektivisere en administration mellem kommunerne og borgerne og så komme op med nogle løsninger, der er yderligere besværlige," siger Charlotte Sahl-Madsen.

"Vi går selvfølgelig efter en løsning, der gør det enkelt og nemt, men samtidig sikrer borgernes sikkerhed," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Charlotte Sahl-Madsen kan ikke komme nærmere, hvornår der kommer en løsning, men vil vende tilbage, når hun kan sige mere om, hvordan problemet kan løses.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S