Minister efter KL-kritik: Der skal jurister på banen

KL har kritiseret krav om underskrifter på offentlige breve og sagt, at det kan true aftalen om eDag3. Læs her, hvad videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen vil gøre.

Artikel top billede

To ministerier er i gang med en udredning, dernæst skal to ministre mødes og drøfte sagen og mulige løsninger, og så skal der nogle jurister på banen, og derefter findes der en løsning. Men ingen kan sige hvornår, siger Charlotte Sahl-Madsen. Foto: Mikael Reick (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Fra 1. november skal kommunerne kunne sende deres masseforsendelser til borgere og virksomheder digitalt. Det er en af aftalerne omkring eDag3.

Kommunernes Landsforening (KL) ser dog store problemer i et krav om underskrifter på afgørelser fra det offentlige.

Kritikken går på, at det er både dyrt og besværligt at skulle indscanne underskrifter på sagsbehandlere og at indføre et system, der kan administrere underskrifterne.

Samtidig mener KL, at underskriften er unødvendig, hvis bare der står navn og kontaktoplysninger på sagsbehandleren.

Du kan læse mere om KL's kritik her: Lovkrav kan bremse din digitale dokumentboks.

Videnskabsministeren siger nu til Computerworld, at hun er klar til at finde en løsning på problemet.

"Regeringen har en ambition om at øge digitalisering markant i Danmark, herunder også de processer, der er mellem kommunen og borgerne," siger Charlotte Sahl-Madsen og fortsætter:

"Hvis der er nogle forhindringer for det, nogle barrierer, så skal vi overveje, hvordan vi kan sikre borgernes sikkerhed, samtidig med, at vi kan få fjernet de her barrierer."

Derfor har videnskabsministeren aftalt at mødes med justitsministeren til en drøftelse af sagen og mulige løsninger. Samtidig er underskriftskravet og andre barrierer noget, der er allerede bliver arbejdet på fra regeringens side.

"Finansministeriet og Justitsministeriet er i gang med et udredningsarbejde, hvor de prøver at få overblik over, hvilke barrierer der er, og hvordan de kan overkommes. Underskriftskravet er en del af det arbejde," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Ting tager tid

Videnskabsministeren kan dog ikke svare på, hvorvidt hun ser underskriften som en nødvendighed eller ikke.

"Der skal nogle jurister på banen, så vi kan finde en løsning, der ikke går ud over borgerens sikkerhed," siger Charlotte Sahl-Madsen.

KL har samtidig også sagt, at hvis ikke der kommer en løsning på problemet, vil de gerne en udsættelse af eDag3.

Så langt tror videnskabsministeren dog ikke, det kommer, selvom det ikke er sikkert, at det er muligt at nå en lovændring, som KL ønsker.

"Rent teknisk kan det være svært at nå en lovændring inden eDag3, men det, jeg har forstået på KL, er, at det er vigtigt for dem, at vi finder en løsning, og det er jeg fuldstændig enig i," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Vil det så også blive en løsning, KL kan stå inde for?

"Det skal være en løsning, alle kan arbejde med. Der er ikke nogen, der har en interesse i at effektivisere en administration mellem kommunerne og borgerne og så komme op med nogle løsninger, der er yderligere besværlige," siger Charlotte Sahl-Madsen.

"Vi går selvfølgelig efter en løsning, der gør det enkelt og nemt, men samtidig sikrer borgernes sikkerhed," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Charlotte Sahl-Madsen kan ikke komme nærmere, hvornår der kommer en løsning, men vil vende tilbage, når hun kan sige mere om, hvordan problemet kan løses.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS