10 Mbit/s gennem kroppen

Den japanske telegigant NTT har udviklet en teknologi, der tillader den menneskelige krop at blive brugt som netværkskabel. Så kan man udveksle data med et håndtryk.

Indhold

Japanske forskere har udviklet en teknologi, der tillader to mennesker at udveksle data ved at give hinanden hånden. Brugerne skal blot være udstyret med en transceiver, der kan sende og modtage data via svage elektriske felter, der bevæger sig af sted på kroppens overflade.

Netværk med kroppen som centrum kaldes Human Area Network (HAN), og HAN kan tænkes at erstatte Bluetooth og infrarøde forbindelser, når folk skal udveksle data på kort afstand.

Den nyudviklede transceiver, der kaldes RedTacton, rummer et elektro-optisk krystal, der ændrer sine optiske egenskaber i takt med ændringerne i det elektriske felt omkring den. Krystallets optiske egenskaber aflæses af en laserstråle, og det optiske signal konverteres tilbage til det oprindelige elektriske signal, som blev udsendt af en anden transceiver.

Hvis begge transceivere har hudkontakt, kan hastigheden for dataoverførsel komme op på 10 megabit i sekundet. Systemet virker også gennem tøj, men så falder hastigheden.

NNT regner med at gøre transceiveren så lille, at den nemt kan gemmes i en mobiltelefon, og de første RedTacton-enheder skulle komme på markedet til næste år.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse