Billigere iPod Mini med seks gigabyte

Både kapaciteten og batterilevetiden er blevet større i den nye iPod Mini-serie af hardisk-baserede MP3-afspillere fra Apple. Til gengæld er prisen faldet.

Indhold

Nu kan man købe sig en iPod Mini med plads til 100 timers musik for under 2.000 kroner. Den populære MP3-afspiller fra Apple har nemlig fået øget kapaciteten fra fire til seks gigabyte, og samtidig er prisen faldet.

Ikke nok med det: Batterilevetiden er blevet bedre. Nu kan man angiveligt høre musik i 18 timer, før batteriet skal lades op igen. Før måtte man nøjes med otte timer.

En seks gigabyte iPod Mini koster 1.999 kroner med moms, og det er faktisk 100 kroner mindre, end en model med fire gigabyte kostede før dagens lancering. Man kan stadig få fingrene i en iPod Mini med en kapacitet på fire gigabyte, og den koster nu 1.599 kroner med moms.

Der er dårligt nyt til dem, der havde forelsket sig i en guldfarvet iPod Mini. Den er nemlig taget ud af sortimentet, så man nu kun kan få MP3-afspillerne i farverne blå, grøn, lyserød og sølv.

Afspilleren måler stadig 9,1 x 5,1 x 1,3 centimeter og vejer 103 gram. Den er udstyret med en 1,67 tommer LCD-skærm med gråtoner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics