Billigere iPod Mini med seks gigabyte

Både kapaciteten og batterilevetiden er blevet større i den nye iPod Mini-serie af hardisk-baserede MP3-afspillere fra Apple. Til gengæld er prisen faldet.

Indhold

Nu kan man købe sig en iPod Mini med plads til 100 timers musik for under 2.000 kroner. Den populære MP3-afspiller fra Apple har nemlig fået øget kapaciteten fra fire til seks gigabyte, og samtidig er prisen faldet.

Ikke nok med det: Batterilevetiden er blevet bedre. Nu kan man angiveligt høre musik i 18 timer, før batteriet skal lades op igen. Før måtte man nøjes med otte timer.

En seks gigabyte iPod Mini koster 1.999 kroner med moms, og det er faktisk 100 kroner mindre, end en model med fire gigabyte kostede før dagens lancering. Man kan stadig få fingrene i en iPod Mini med en kapacitet på fire gigabyte, og den koster nu 1.599 kroner med moms.

Der er dårligt nyt til dem, der havde forelsket sig i en guldfarvet iPod Mini. Den er nemlig taget ud af sortimentet, så man nu kun kan få MP3-afspillerne i farverne blå, grøn, lyserød og sølv.

Afspilleren måler stadig 9,1 x 5,1 x 1,3 centimeter og vejer 103 gram. Den er udstyret med en 1,67 tommer LCD-skærm med gråtoner.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil