AMD demonstrerer Athlon 64 med to kerner

I løbet af årets anden halvdel vil AMD lancere nye Athlon 64-processorer med to kerner. Firmaet har netop demonstreret sådan en processor.

Indhold

De to chipproducenter Intel og AMD konkurrerer om at komme først med en pc-processor, der rummer to processor-kerner i stedet for én, og nu har AMD demonstreret en Athlon 64 med to kerner. To processorkerner i stedet for en betyder en højere ydelse i mange situationer.

AMD's dobbeltkerne Athlon 64-processor vil kunne benyttes på eksisterende bundkort, idet det nuværende design med 939 ben vil bibeholdes.

I øjeblikket ser det dog ud som om, at Intel kommer først med dobbeltkerne-processorer til pc'er. I løbet af andet kvartal vil Intel lancere en dobbeltkerne-processsor i Pentium-familien, mens man må vente til anden halvdel af året med at få fingrene i Athlon 64-processorer med to kerner.

Både AMD og Intel har tidligere demonstreret server-processorer med to kerner, og AMD vil lancere dobbeltkerne Opteron i løbet af sommeren. Intel er også snart klar med dobbeltkerne Xeon.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job