Wireless USB rykker nærmere

En hel flok prototyper af enheder med Wireless USB bliver vist frem på Intel Developer Forum. Så slipper man for kablerne.

Indhold

San Francisco: Ifølge Intel er der ikke lang tid til, at USB-kabler bliver overflødige. På Intels partnerudstilling her på Intel Developer Forum er der stor aktivitet og flokke af små kasser med fungerende prototyper af Wireless USB (WUSB).

For et år siden demonstrerede Intel teknologien, men siden da er produkterne krympet betragteligt.

Teknologien giver samme maksimale overførselshastighed, 480 megabit i sekundet, som USB 2.0, og WUSB har en rækkevidde på omkring 10 meter.

Den fulde båndbredde opnås inden for tre til fem meter fra en enhed, og båndbredden falder til 100 megabit i sekundet mellem fem og ti meter.

Håndtering af selve den trådløse overførsel sker i hardware. Dermed skal der ikke ske ændringer i eksisterende software for at udnytte teknologien.

Dog kræves en såkaldt Connection Manager, der kan knytte en krypteret forbindelse mellem to WUSB-enheder. Det sker på sammen måde, som en Bluetooth-forbindelse mellem to enheder sker i dag.

Det forventes, at de første produkter baseret på WUSB dukker op først i 2006.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere