Sikkerhedshuller i RealPlayer

Der er et par alvorlige sikkerhedshuller i flere af RealNetworks' programmer. Fejlene kan udnyttes af ondsindede hackere, der kan få adgang til brugerens system. Der er udsendt fejlrettelser.

Indhold

En lang række af produkterne fra RealNetworks rummer et par fejl, der gør computeren sårbar over for angreb udefra.

Real-programmer til både Windows, Mac og Linux er ramt af fejlen. På Windows-platformen er RealPlayer version 10 og 10.5, RealOne Player v1 og v2, RealPlayer 8 og RealPlayer Enterprise fejlbehæftet.

Fejlene, der er af typen buffer-overløb, kan udnyttes, hvis brugeren forsøger at afspille en specielt udformet WAV- eller SMIL-fil, og så kan angriberen få fri adgang til at afvikle kode på offerets computer.

De kritiske sikkerhedshuller kan lappes med opdateringer, som kan hentes fra RealNetworks. Windows- og Mac-brugere kan benytte funktionen Check for Update.

Man kan læse mere om fejlene hos RealNetworks og hos det danske sikkerhedsfirma Secunia.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

KMD A/S

BI Enterprise Architect

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Inside Sales Specialist

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job