OpenOffice.org 2.0 Beta er klar til download

Version 2.0 af den gratis kontorpakke OpenOffice.org er klar i en offentlig beta-version. I forhold til tidligere versioner er pakken blevet forbedret på utallige områder, blandt andet når det gælder kompatibilitet med Microsoft Office.

Indhold

En komplet kontorpakke til ingen penge - det er jo næsten for godt til at være sandt. Ikke desto mindre har man de seneste tre år kunne hente en gratis flok kontorprogrammer fra OpenOffice.org, og nu er pakken kommet i en offentlig version 2.0 - dog kun som beta-udgave.

Lanceringen sker i forbindelse med åbningen af LinuxForum 2005, der løber af stablen i dag og i morgen på Arkitektskolen i København.

OpenOffice.org rummer programmer til tekstbehandling, regneark, præsentationer, tegninger og webredigering, og nu er der også kommet database til.

OpenOffice.org 2.0 byder på en lang række forbedringer i forhold til OpenOffice.org 1.1. For eksempel er programpakken blevet nemmere at installere, og kompatibiliteten med Microsofts Office-pakke blevet bedre. På websitet OpenOffice.org kan man se en liste over de nye muligheder.

I første omgang findes OpenOffice.org 2.0 Beta til Windows, GNU/Linux og Solaris, og egentlig skulle kontorpakken kun være til rådighed på engelsk. Danskerne i OpenOffice.org-projektet har dog været hurtige, så der også er en dansk udgave til rådighed.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse