Hurtig opladning af MP3-afspilleren

Tre minutter i USB-porten, så er Sonys lille MP3-afspiller NW-E507 klar til tre timers brug. Også Toshiba satser på batterier, der kan lades op lynhurtigt.

Indhold

Når batteriet i MP3-afspilleren er fladt, skal det enten udskiftes eller genoplades. En afspiller med genopladeligt batteri har hidtil været længe om at blive ladet op igen, men nu har Sony lanceret MP3-afspillere, der kan få strøm nok til tre timers brug på bare tre minutter - endda gennem USB-porten.

Topmodellen hedder NW-E507, og den rummer en gigabyte flash-hukommelse til opbevaring af musik. Det er nok til 17 timers MP3-musik. NW-E507 har også indbygget FM-radio. Med fuld opladning af batteriet kan musikafspilleren spille i 50 timer.

Den kompakte MP3-afspiller, der også kan afspille ATRAC3-filer og tillige fås med 512 megabyte (NW-E505) eller 256 megabyte (NW-E503) flash-hukommelse, er udstyret med et tre linjers display. En tilsvarende NW-E400-serie er uden FM-radio.

Mens Sony bruger sin Stamina batteriteknologi til at sikre lang batterilevetid og hurtig genopladning, arbejder Toshiba på en endnu bedre batteriteknologi, der skal gøre det 60 gange hurtigere at genoplade batterier i bærbare pc'er og håndholdte enheder.

Disse batterier, der er klar som prototyper, kan oplades til 80 procent af den maksimale kapacitet på under et minut. Toshiba regner med, at de nye batterier kommer på markedet om tre år.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job