Bedre skærme med nanotubes

Motorola har fremstillet et lille display, hvor billedrørets elektronkanon erstattes af millioner af små nanotubes. Det betyder fladskærme med høj billedkvalitet.

Indhold

Nanoteknologi er vejen frem, og i de sidste par år har forskere fra Motorola forsøgt at udnytte nanotubes i displays. Nu er det lykkedes at fremstille en prototype med en skærmdiagonal på 4,7 tommer og en opløsning på 128 x 96 pixels.

Det er meningen, at det lille display skal være en del af en 42 tommer stor fladskærm med en opløsning på 1.280 x 720 pixels.

Nanotubes er ekstremt små cylinderformede kulstofmolekyler, der kan bringes til at fungere som elektronkanoner. Når elektronerne rammer en fosforbelægning, lyser denne op og danner skærmbilledet.

Teknologien kaldes Field Emission Display (FED), og det er ikke kun Motorola, der forsker i sådanne skærme. Samsung og flere andre er også langt fremme i forskningen.

En FED-skærm byder på høj lysstyrke, hurtig responstid og klare farver. Billedkvaliteten er lige så god som fra en gammeldags billedrørsskærm, men opløsningen er højere, og så er en FED-skærm jo flad.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S