Den hurtigste spilkonsol: Xbox 360

Microsoft har præsenteret anden generation af spilkonsollen Xbox. Den har fået navnet Xbox 360. Der er tale om noget af et muskelbundt med tre 3,2 GHz processorkerner, 512 megabyte ram og indbygget harddisk.

Indhold

Som kom den endelig: Microsofts nye spilkonsol Xbox 360. Og det er en ganske imponerende maskine, der nok skal sætte nogle tanker i gang hos konkurrenterne.

Spillene til maskinen er i høj opløsning (720p og 1080i med anti-aliasing) og 16:9-bredformat, og det er selvfølgelig med surroundsound. Der kan tilsluttes fire trådløse controllere.

Xbox 360 er udstyret med en særlig PowerPC-baseret processor fra IBM. Den har tre processorkerner, hver med en frekvens på 3,2 gigahertz. Hver kerne kan klare to programtråde, og processoren har en megabyte L2-cache.

Grafikprocessoren fra ATI har 10 megabyte integreret grafikhukommelse, men den kan også trække fra de 512 megabyte 700 MHz GDDR3 ram.

Der sidder en 20 gigabyte harddisk i vilddyret, og den kan udskiftes til noget større, hvis man skulle få lyst. Spil og film skal proppes i et 12x DVD-ROM-drev, og man kan rippe musik til harddisken.

Xbox 360 er klar til at komme på nettet med Xbox Live, så snart den er pakket ud. Der er indbygget Ethernet-port, og maskinen er forberedt på trådløst netværk efter 802.11a/b/g-standarderne. Man kan også tilslutte videokamera, og der er to USB 2.0-porte samt to porte til hukommelseskort.

Spil som Need for Speed Most Wanted og Tom Clancy's Ghost Recon 3 er klar til spilkonsollen, der først kommer på markedet inden jul. Man kan se meget mere til maskinen på www.Xbox360.com.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S