MP3-afspiller i valgfri farver

Hvis man er ude efter en kompakt, harddiskbaseret MP3-afspiller i et anderledes design, så kan Creative Zen Neeon være en mulighed. Den fås i et utal af farver, og man kan selv udskifte designet.

Indhold

Det sidste nye skrig fra Creative hedder Zen Neeon. Her appellerer Creative til de modebevidste, der vil have en MP3-afspiller med farver, der passer til tøjet, humøret eller årstiden.

Selve afspilleren fås i 10 forskellige farver på bagsiden, der i øvrigt er af børstet metal. Displayet med plads til fire linjers tekst kan lyse op i syv forskellige farver, og oven i hatten får man så mulighed for at forsyne forsiden med en front efter eget valg. Der er indtil videre 16 fronte at vælge imellem.

Den lille MP3-afspiller med FM-radio og mikrofon har indbygget harddisk med en kapacitet på fem gigabyte, og der er line-in, så man kan optage fra andre lydkilder.

Afspilleren måler 80 x 47 x 16 millimeter, og dermed er den blandt de absolut mindste harddisk-baserede MP3-afspillere på markedet. Den vejer 75 gram, så man skulle ikke få hold i ryggen af at slæbe rundt på den.

Sådan ser Zen Neeon ud, når den altså ikke er beklædt med en ny front.
Prisen er 329 dollar for selve afspilleren, mens man betaler 15,90 dollar for fire fronte. Det lyder umiddelbart som en noget optimistisk pris, når nu en iPod Mini med en seks gigabyte harddisk koster 249 dollar, men man skal jo også betale lidt for FM-radioen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil