Playstation 3-processor i lynhurtig server

Den kraftfulde Cell-processor, der anvendes i Sonys kommende Playstation 3 spilkonsol, kan også bruges i kraftige, kompakte servere. Det har IBM demonstreret.

Indhold

Der er gods i den Cell-processor, som IBM, Sony og Toshiba har udviklet i fællesskab. Den skal ikke bare bruges i den næste generation af spilkonsoller fra Sony, den har også potentiale til at sætte fart på servere.

IBM har demonstreret en såkaldt blade server baseret på Cell. En blade server består af et kabinet med plads til flere komplette servere monteret på printkort. Blade servere er kompakte, strømbesparende og nemme at opgradere.

Hvert server blade i en Cell Processor Based Blade Server er forsynet med to Cell-processorer og to gange 512 megabyte XDR ram. Ved demonstrationen kom frekvensen på processorerne op på 2,8 gigahertz. Det skriver nyhedstjenesten NikkeiBP.

Ifølge IBM kan hver Cell-processor klare 200 milliarder udregninger i sekundet ved en frekvens på tre gigahertz, og et enkelt server blade skulle dermed være i stand til at levere 400 gigaflops. Tal i den størrelsesorden hører man ellers kun om, når der snakkes om supercomputere.

IBM har planer om at lancere et kabinet, der har plads til syv blades, der hver måler 43 x 23 centimeter. Ved demonstrationen var styresystemet for øvrigt en Linux-variant.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S