Apple browser i Nokia telefoner

Nokia har annonceret, at et samarbejde med Apple skal skabe en ny browser til de Nokia mobiltelefoner, som anvender Series 60 styresystemet.

Indhold

De kommende mobiltelefoner fra Nokia, som anvender Series 60 styresystemet, vil have browser-teknologi fra Apple indbygget i sig

Der er allerede en aftale mellem Nokia og Opera, om anvendelse af den norske softwarefabrikants browser i Nokia telefoner.

Dette samarbejde fortsætter, men Nokia vil nu også satse på en specialudgave af Apples Safari-browser.

Nokia og Apple arbejder specifikt på at forbedre visning af normale websider på mobiltelefonens skærm.

Dertil ønsker Nokia at deltage mere i open souce-aktiviteter netop omkring mobil browserteknologi.

Den nye browser forventes klar først i 2006.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere