Windows Vista starter på bare tre sekunder

Den kommende Windows Vista vil få en opstartstid på kun tre sekunder. Og Microsoft lover, at systemet ikke behøver at koldstartes så ofte som i dag.

Indhold

Dagens opstartstider for Windows skal reduceres til næsten ingenting i Windows Vista ifølge Microsoft.

Fra trykket på tændknappen til brugeren kan begynde at bruge systemet, vil der ifølge Microsoft ikke gå mere end tre sekunder ? eller lige så lang tid som det tager at tænde tv?et.

Det skal gå lige så hurtigt at lukke ned.

Dertil lover Microsoft, at en ny forbedret strømstyring skal kunne erstatte de fleste hårde nedlukninger og koldstarter.

Det er dog uvist, hvor meget Windows Vista kræver af pc?ens hardware for at kunne opfylde dette.

Ældre processorer understøtter nemlig ikke den strømstyring, som Intel lancerer i de nye processorer.

Microsoft har endnu ikke offentliggjort de endelige hardwarekrav, der skal opfyldes, for at Windows Vista skal få fuld funktionalietet.

Ej heller er der kommet en fuld beskrivelse af den funktionalitet, der kan forventes med ældre hardware.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S