Boo.com fallit

Den europæiske online-tøjsælger Boo.com er kollapset. Der er ikke flere penge i firmaet, og det lukker kun seks måneder efter den stort anlagte lancering. Boo.com?s medstifter Ernst Malmsten mener, at firmaet var for visionært.

Af Kim Ingemann, IDG Online

OPDATERET: Boo.com er endegyldigt gået fallit efter, at appeller til investorerne om at sikre ekstra 249 millioner kroner (30 millioner dollars) er slået fejl. Investorerne vil ikke mere på trods af en kraftig stigning i tøjsalget i den senere tid, skriver BBC News.

Omkring 300 medarbejdere står nu uden job, heraf 200 i Storbritannien.

Boo.com blev lanceret med 985 millioner kroner (120 millioner dollars) i ryggen. Det tog cirka et halvt år at bruge dem.

Firmaet, der ligger i Carnaby Street i London, og som i øvrigt har kontorer i Stockholm, Paris, New York og München, blev lanceret med det mål at blive verdens første virkelige online forhandler af sportstøj og mode.

Boo.coms problemer har især drejet sig om, at firmaet ikke evnede at opbygge en tilstrækkelig stor kundebase tilstrækkelig hurtigt.

- Vi har været for visionære. Vi ønskede, at alt skulle være perfekt, og vi havde ikke kontrol over omkostningerne, udtaler Boo.com?s medstifter Ernst Malmsten til BBC.

Store forgæves anstrengelser

Stifterne Malmsten og Kajsa Leander, har i forbindelse med lukningen udsendt følgende udtalelse:

- Boo.com´s ledelse har gjort sig store anstrengelser igennem de seneste uger for at skaffe yderligere kapital. Det ville have gjort det muligt at videreføre firmaet med en markant plan. Denne plan involverede en restrukturering af salgsaktiviteterne, udviklingen af en stærk elektronisk handelsplads, der skulle udnytte vores unikke og avancerede teknologiske platform, samt identificere strategiske partnere. Det er skuffende for både ledelse og medarbejdere, at det ikke lykkedes at virkeliggøre denne plan, særligt set i lyset af det stadigt stigende salg.

- Det er kun en ringe trøst for vores medarbejdere, men vi ønsker at takke dem for deres mod, tålmodighed og engagement.

- Vi har en stærk tiltro til, at der i boo.com er en nøgle til en succesfuld forretning og håber inderligt, at de, som nu er ansvarlige for forretningen, også vil kunne se dette, hedder det i Malmsten og Leanders udtalelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)