Meget mere mobilvirus i 2006

Mobiltelefonen vil få bøvl med virus i det kommende år, forudser McAfee. Antivirus-firmaet advarer om en voldsom stigning i antallet af globale virustrusler.

Indhold

I dag er det de færreste, der bekymrer sig om virus på mobiltelefonen, men det ændrer sig måske i det kommende år. For i 2006 vil der ske en voldsom stigning i antallet af vira programmeret til at ramme mobiltelefoner, forudser antivirus-firmaet McAfee.

Ifølge McAfee er mobil malware alene i år steget ti gange hurtigere end malware til pc, skriver News.com.

Det er trods alt små tal, da der "kun" er registreret lidt under 230 forskellige vira til mobiltelefonen. Til gengæld har de forholdsvist let spil, da det er de færreste ejere af mobiltelefoner, som installerer et antivirusprogram.

I takt med, at virus på mobiltelefonen bliver mere snedig, er det specielt brugere af smartphones og PDA'er, som skal være forsigtige, især hvis de opbevarer personlig information på deres håndholdte enhed, som eksempelvis kodeord til webbanken.

Hvis vi går 12 måneder tilbage i kalenderen, var der også advarsler om, at mobilvirus ville hærge vores telefoner i 2005.

Det har nu ikke vist sig i så stort et omfang som forudset, men mobilvirusen Cabir fortsatte dog med at turnere rundt i adskillige lande. Blandt andet ramte den publikums mobiltelefoner under VM i atletik i Helsingfors og spredte sig ganske hurtigt.

Cabir findes i over 15 forskellige varianter, og den spreder sig via Bluetooth.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job