Hukommelsen holder

Tungsten E2 er en billig, enkel og rigtig god lommecomputer fra Palm – og så taber den ikke informationerne, når den løber tør for batteri.

Hukommelsen holder

Der er flere fordele ved at vælge en lommecomputer baseret på Palm OS fremfor Pocket pc. Dels er Palm computerne billigere, og dels benytter de nye af slagsen sig af flash hukommelse, så de lagrede informationer ikke forsvinder ud i den blå luft, hvis man glemmer at sætte lommecomputeren i opladeren, så den løber tør for batteri.

Det er for eksempel ikke særligt morsomt at sidde i bilen på vej til en aftale og så opdage, at al information er væk fra den lommecomputer, man bruger sammen med sin Bluetooth GPS.

Med Palms Tungsten E2 slipper man for dette problem. Den er desuden både enkel og billig, men har alligevel det meste af det, en almindelig lommecomputer kan tænkes at have.

E2 kan også anvendes som USB hukommelse, selv om de indbyggede 32 MB, hvoraf 26 er ledige, ikke rækker særligt langt. Der er dog mulighed for at sætte et SD eller MMC hukommelseskort i apparatet, hvilket har givet point i pluskolonnen i vores bog. Processoren er Intel Xscale 200 MHz, og operativsystemet er Palm OS 5.4.

Billedskærmen har en opløsning på 320x320 pixels og viser 65.000 farver, hvilket ikke kan måle sig med nyere Pocket pc modeller, som er forsynet med VGA opløsning (640 x 480 pixels). Ikke desto mindre er skærmen lysstærk og tydelig.

Det er ikke noget problem at synkronisere Tungsten E2 med computeren via det medfølgende USB kabel eller en Bluetooth tilslutning. Eftersom Tungsten E2 har Bluetooth, er det enkelt at koble sig op via en mobiltelefon, så du for eksempel kan sende og modtage e mail.

Batteritiden er øget og rækker ifølge specifikationerne til otte dage ved normal brug. Du kan ikke selv udskifte batteriet, når det ikke kan oplades mere, her skal enheden indleveres til din lokale forhandler.

Hvis du plejer at bruge din lommecomputer som diktafon, vil du blive skuffet over, at Tungsten E2 ikke har denne funktion. Den almindelige notefunktion fungerer derimod fint, og genvejsknappen længst nede til højre fører dig til en funktion, som lader dig skrible direkte på skærmen uden at anvende Graffiti.

Den absolut største styrke ved Tungsten E2 er uden tvivl den lave pris – man får rigtig meget for pengene. Vi savner dog WLAN, som efterhånden er blevet standard i moderne lommecomputere og er en funktion, man hurtigt vænner sig til og bliver afhængig af.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S