Hukommelsen holder

Tungsten E2 er en billig, enkel og rigtig god lommecomputer fra Palm – og så taber den ikke informationerne, når den løber tør for batteri.

Hukommelsen holder

Der er flere fordele ved at vælge en lommecomputer baseret på Palm OS fremfor Pocket pc. Dels er Palm computerne billigere, og dels benytter de nye af slagsen sig af flash hukommelse, så de lagrede informationer ikke forsvinder ud i den blå luft, hvis man glemmer at sætte lommecomputeren i opladeren, så den løber tør for batteri.

Det er for eksempel ikke særligt morsomt at sidde i bilen på vej til en aftale og så opdage, at al information er væk fra den lommecomputer, man bruger sammen med sin Bluetooth GPS.

Med Palms Tungsten E2 slipper man for dette problem. Den er desuden både enkel og billig, men har alligevel det meste af det, en almindelig lommecomputer kan tænkes at have.

E2 kan også anvendes som USB hukommelse, selv om de indbyggede 32 MB, hvoraf 26 er ledige, ikke rækker særligt langt. Der er dog mulighed for at sætte et SD eller MMC hukommelseskort i apparatet, hvilket har givet point i pluskolonnen i vores bog. Processoren er Intel Xscale 200 MHz, og operativsystemet er Palm OS 5.4.

Billedskærmen har en opløsning på 320x320 pixels og viser 65.000 farver, hvilket ikke kan måle sig med nyere Pocket pc modeller, som er forsynet med VGA opløsning (640 x 480 pixels). Ikke desto mindre er skærmen lysstærk og tydelig.

Det er ikke noget problem at synkronisere Tungsten E2 med computeren via det medfølgende USB kabel eller en Bluetooth tilslutning. Eftersom Tungsten E2 har Bluetooth, er det enkelt at koble sig op via en mobiltelefon, så du for eksempel kan sende og modtage e mail.

Batteritiden er øget og rækker ifølge specifikationerne til otte dage ved normal brug. Du kan ikke selv udskifte batteriet, når det ikke kan oplades mere, her skal enheden indleveres til din lokale forhandler.

Hvis du plejer at bruge din lommecomputer som diktafon, vil du blive skuffet over, at Tungsten E2 ikke har denne funktion. Den almindelige notefunktion fungerer derimod fint, og genvejsknappen længst nede til højre fører dig til en funktion, som lader dig skrible direkte på skærmen uden at anvende Graffiti.

Den absolut største styrke ved Tungsten E2 er uden tvivl den lave pris – man får rigtig meget for pengene. Vi savner dog WLAN, som efterhånden er blevet standard i moderne lommecomputere og er en funktion, man hurtigt vænner sig til og bliver afhængig af.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo