CA World 2002 i skyggen af krise

Efter et år 2002 i krisens tegn med tvivlsomme regnskabsmetoder, faldende kreditværdighed og halveret aktieværdi holder verdens tredjestørste softwareselskab, Computer Associates, sin årlige brugerkonference i Orlando. Årets temaer er web-services, Linux og trådløs adgang.

Orlando: Alene salen, hvor den administrerende direktør, Sanjay Kumar, holder sin åbningstale, er på størrelse med en fodboldbane. Spredt langs gulvet, side om side med uldne grå gulvtæpper, står rækker af tusinder og atter tusinder af stole, hvis blanke stålrammer glimter ud i det næsten uoplyste mørke.

Softwarefirmaet Computer Associates? årlige brugerkonference er i gang, og omkring 10.000 udviklere, kunder, journalister og analytikere sidder og lytter opmærksomt.

Et kritisk år

Computer Associates' topchef, Sanjay Kumar, vil sætte mere fokus på selskabets kunder.
Collage: Katrine Bertelsen.
Efter mere end ti år i firmaet er Sanjay Kumar nu - og siden august 2000 - øverste chef for Computer Associates.

Klædt i et skræddersyet jakkesæt er han en tynd og ranglet mand, hvis ansigtstræk vidner om, at han er født i Sri Lanka, hvorfra han emigrerede til USA som 14-årig.

Det er kun ni måneder siden, at han sidst stod på scenen og holdt hovedtalen.

Dengang blev hele Computer Associates? strategi bygget op omkring seks fokusområder, og siden da er meget sket.

I kølvandet på Enrons kollaps er Computer Associates' regnskabsmetoder kommet i fokus, og samtidig er der sået tvivl om, hvorvidt Computer Associates? cashflow er stort nok til at betale af på en enorm gæld, hvilket har nedbragt kreditværdigheden.

Aktiekursen er styrtdykket, og så sent som i sidste uge ændrede Prudential Securities anbefalingen fra at være ?køb? til ?hold?.

Også bundlinjen er rød i selskabet. Men Computer Associates er - ifølge selskabet selv - verdens førende inden for management software, og er på det generelle softwareområde, ifølge Forbes 500, kun overgået af Microsoft og Oracle.

Fokus på kunderne

I aftenens hovedtale lægger Sanjay Kumar igen og igen vægt på, at selskabet er ?committed? til kunderne. Som bevis bliver tre kunder blæst op på storskærme i baggrunden, hvorfra de skamroser Computer Associates, mens spotlyset på Sanjay Kumar for en tid dæmpes, så han kan få tid til at nippe til en flaske med vand.

- Det handler om, at du kan stole på Computer Associates, når den næste bølge af teknologi kommer ud. Vores selskab har været gennem mange besværlige situationer det sidste år. Men vi har fokuseret på intern vækst, og i over to år har vi ikke lavet nogen store opkøb, siger han for at lægge afstand til det rygte, selskabet har for at købe sig til vækst.

Næste år flytter konferencen til Las Vegas, og det er måske meget sigende, for det hele handler om big bucks og om at turde satse på det rigtige tidspunkt i en branche, hvor det at spille hele formuen på den forkerte hest kan være katastrofalt.

Derfor understreger Sanjay Kumar også, at Computer Associates ikke vælger side. Hvad enten platformen hedder .Net, J2EE, Windows, Unix eller Linux, så understøttes det af selskabets brede vifte af produkter, der navnlig retter sig mod større virksomheder.

Fremtiden er mobile web-services

Hvad angår satsningerne, så tror Computer Associates på, at web-services de næste 18 måneder vil opleve den eksplosion, som alle har talt om i over et år.

Et andet hovedtema er den mobile strategi, hvor en del af funktionaliteten i selskabets produkter også bliver tilgængelig på trådløse, håndholdte enheder.

Det har været småt med store afsløringer på førstedagen.

Bortset fra en ændret partnerstrategi inden for området storage, handler det om en reorganisation. Computer Associates vil fremover være opdelt i en række brand-enheder for at gøre det mere overskueligt over for kunderne, hvem der har ansvaret for de enkelte områder. Det kommer ikke til at medføre fyringer.

Sanjay Kumars åbningstale vil de næste dage blive fulgt op af en lind række af nye produkter.

Årets hovedtaler på brugerkonferencen er New Yorks tidligere borgmester og årets mand 2001, Rudolph Giuliano, der natten til tirsdag dansk tid kommer og snakker om konsekvenserne af terrorangrebene 11. september.

CA World 2002 finder sted 21.-25. april i Orlando, Florida. Computerworld Online er med på konferencen og vil de kommende dage rapportere om nyheder og trends.

Relaterede links

Hør Sanjay Kumars åbningstale (55 min. Realaudio)
CA World 2002

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job