Tastatur til 6.800 kroner

Det meget omtalte tastatur Optimus 103 er blevet prissat til hele 6.800 kroner. Knapperne på tastaturet er små OLED-baserede skærme, der desværre kun kan vise sort/hvide farver.

Det har været meget hype om Art Lebedevs Optimus 103, der betegnes som et revolutionerende tastatur.

I stedet for almindelige knapper, så trykker du fingrene ned på små OLED-baserede skærme, der kan indstilles som genveje og vise ikoner for de programmer, som de henviser til.

På en fremvist prototype skulle skærmene være i farver, men nu viser det sig lidt skuffende, at de kun bliver sort/hvide i den endelige version.

Ifølge Engadget.com vil Optimus 103 koste hele 6.800 kroner, når det kommer på gaden i maj 2007.

Så det er lige før, at tastaturet bliver dyrere end en gennemsnitlig pc.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job